bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skHrobárov almanach

Vydavateľ: IKAR (IKAR, a.s.)
Séria:Hrobárov almanach
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Počet strán:408
Poradie vydania:1.
Na sklade 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 03.02.2023 02:58

Vaša cena: 13,50 € (vrátane DPH)
Bežná cena:16,90 €
Ušetríte: 3,40 € (zľava 20%)
Ďalšie podoby titulu:
Formát: E-KNIHA
cena od: 11,80 €
  • Sledovať titul
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Hrobárov almanach

VLADO KOBIELSKY číta z knihy HROBÁROV ALMANACH:

Viedeň obchádza smrť a jej tajomstvá môže odhaliť iba jediný človek

Píše sa rok 1893. Augustin Rothmayer pracuje ako hrobár na slávnom hlavnom cintoríne vo Viedni. Je trochu zvláštny, ale nesmierne sčítaný a píše prvý almanach pre hrobárov. Pokoj mu však naruší mladý policajný inšpektor Leopold von Herzfeldt, ktorý potrebuje odborníka na smrť. Vo Viedni totiž došlo k vraždám niekoľkých služobných a vrah do každej zastokol kôl. Hrobár videl už kadejaké telá, pozná všetky príčiny smrti aj fázy rozkladu. Vie, že narážanie na kôl patrí medzi starobylé metódy udržania mŕtvol pod zemou, aby neškodili živým. Vyčíňa vo Viedni poverčivý sériový vrah? Inšpektor a hrobár sa spolu pustia do vyšetrovania a zistia, že za bránami krásneho veľkomesta číha skaza.

Autor bestsellerov Oliver Pötzsch nás zavedie do Viedne na prelome storočí, do najtemnejších kútov mesta v období, v ktorom sa rodili základy modernej kriminalistiky. Priblíži nám tak vyšetrovacie metódy, ktoré navždy zmenili svet inšpektorov a komisárov, zločincov aj vrahov.

Z nemeckého originálu Das Buch des Totengräbers (Ullstein, Berlín 2021) preložila Martina Šturcelová.

Detaily o knihe

Názov: Hrobárov almanach

Originálny názov: Das Buch des Totengräbers

Objednávací kód DZ205595

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Hodnotenie čitateľov

Skvelé! (Katarína, 29.1.2023) Odpovedať

vrelo odporúčam
Nebudem klamať, prvé stretnutie s Hrobárovým almanachom u mňa neprebehlo práve najjednoduchšie – pocity sa u mňa neustále striedali, raz som sa nudila a počítala stránky do konca kapitoly, raz som sa nevedela odtrhnúť od textu a bola som si istá, že toto budem odporúčať každému, koho stretnem, raz som bola niekde medzi týmito dvoma skupinami a len tak som prechádzala očami po riadkoch. Trvalo to niekoľko kapitol, no podarilo sa mi zažrať do deja a vypestovať si vzťah k postavám, aj keď sa mi zo začiatku mnohé priečili. Napríklad taký Leo mi svojimi rečami liezol na nervy a vlastne až kým neprišiel na scénu Augustin, jeho pasáže boli moje najmenej obľúbené. Priznám sa, pri začiatkoch som veľa uvažovala, že knihu prosto odložím a buď sa k nej vrátim neskôr alebo už na ňu ani nepomyslím, ale teraz som rada, že som vytrvala. Oliver Pötzsch je autor, ktorý si zaslúži oveľa viac pozornosti, nakoľko dokáže čitateľovi dať presne to, čo potrebuje – veľkú dávku napätia, skvelú atmosféru a koniec, ktorý stojí za všetky drobné. Historická Viedeň sa mi zaryla pod kožu, prechádzala som sa kamennými uličkami a hľadala poverčivého vraha zapichujúceho do svojich obetí koly. Prečítajte si, neoľutujete.

Výborne krimi dielo (Veronika Posová, 30.12.2022) Odpovedať

vrelo odporúčam
Ponurá Viedeň na prelome 19. a 20. storočia vytvára výborné prostredie na detektívny príbeh, v ktorom máme možnosť vidieť, ako sa kedysi viedlo vyšetrovanie, či získavali dôkazy. Mladý, ambiciózny policajný vyšetrovateľ Leopold prichádza do tohto mesta, aby svojimi poznatkami z novovznikajúcej vednej disciplíny, kriminalistiky, pomohol s novými prípadmi. Stretáva prostorekého, čudáckeho hrobára Augustína, ktorý mu poskytne veľa cenných informácii. Vďaka jeho poznatkom v oblasti smrti sa Leo púšťa do nebezpečného vyšetrovania, v ktorom mu mŕtvi dýchajú na krk viac, ako by si prial. Dej sa odohrával na jeseň a to mu dodávalo ešte väčšiu atmosféru. Sychravé, upršané počasie, hmly, blato, do toho drožky, konské železnice, vôňa cigár a vám sa pred očami odohráva výborné historické divadlo, v ktorom doslova tancujete so smrťou. O to sa postarala predovšetkým postava čudáckeho hrobára Augustína, ktorý sa venoval aj písaniu prvého Hrobárovho almanachu, v ktorom podrobne opisoval to, čo sa deje s telom po smrti. Druhým veľkým prínosom knihy je aj téma kriminalistiky, ktorej počiatky sú tu vykreslené veľmi dobre. Primerane dlhé kapitoly, ktoré nenudia si vás dokážu udržať a aj postupné zamotávanie deja a stále nové indície vás nútia čítať ďalej. Čo musím ešte vychváliť je určite celková grafika knihy. Nie len obálka je fantastická, ale aj spracovanie na začiatoch kapitol je výborné. Tancujúce kostričky zvýrazňujú fakt, že v celom príbehu doslova tancujeme so smrťou valčík. Kniha je originálna, morbídna, vzdávajúca poctu smrti ako takej. Do toho autor zakomponoval aj už spomínané počiatky kriminalistiky, a ako správne podotkol, bez toho by sme dnes možno nečítali ani detektívne knihy, kriminálne romány a už vôbec by sme nepozerali seriály z prostredia tejto vednej disciplíny. Ak máte radi kriminálne romány, po tejto knihe určite siahnite. Výborne vyskladaný príbeh, v ktorom nájdete aj mnoho nových poznatkov. Pripravte sa však na občasné nechutnosti, pretože kniha sa rozhodne nesnaží smrť a posmrtné procesy romantizovať, ale najmä cez postavu Augustína nás stavia pred realitu toho, čo nás raz čaká všetkých.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko je šesť krát dva?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Ukážky z knihy

V živote človeka asi nejestvuje iný stav, ktorý by vzbudzoval toľko strachu ako zdanlivá smrť. Máva rôzne príčiny: utopenie alebo obesenie, zasypanie v bani či v lavíne, ale aj otravu, tetanus, prípadne vysokú horúčku. Stále sa objavujú správy, že zdanlivo mŕtvych pochovali zaživa. Hovorím o klopaní na veko rakvy, zúfalých výkrikoch na cintoríne. Niektorých takto pochovaných jedincov neskôr exhumovali a ležali v čudnej polohe, akoby sa pred smrťou celou silou pokúšali vyslobodiť.

Pri overovaní, či je človek naozaj mŕtvy, sa odporúča pichať do chodidiel, priložiť horúcu žehličku alebo obliať vriacou vodou, kým sa nevytvoria pľuzgiere. Pri pochybnostiach pomôže aj srdcová dýka, ktorú navrhujú a aj používajú niektorí lekári. Dá sa tak predísť nepredstaviteľnému utrpeniu.

Ako dlho môže človek prežiť v rakve, určuje pomer jej objemu a kapacity pľúc. Pohybuje sa to medzi štyridsiatimi minútami a hodinou. Ja som sa okrem jednej výnimky s ničím podobným nestretol, no tento jediný prípad patrí bezpochyby medzi najpodivuhodnejšie v celej mojej doterajšej kariére…

Knihy

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVDx