bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMengele

Vydavateľ: IKAR (IKAR, a.s.)
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Počet strán:416
Poradie vydania:1.
Na sklade 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 22.07.2024 02:59

Predajná cena: 3,90 € (vrátane DPH)
Ďalšie podoby titulu:
Formát: E-KNIHA
cena od: 12,50 €
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Mengele

Zrejme najznámejší vojnový zločinec všetkých čias Josef Mengele bol stelesnením chladnokrvnej efektívnosti a vášnivej oddanosti neľudskému až absurdnému re-žimu. Diabolský lekár zodpovedný za hromadné vyvražďovanie, nepolapiteľný utečenec a neznámy muž pod maskou Anjela smrti naďalej ostáva pre celé zástupy ľudí strašiakom a zdrojom nočných môr.

V 80. rokoch minulého storočia bol Mengeleho prípadom poverený David G. Marwell. Ako vedúci špeciálneho vyšetrovania pre americké Ministerstvo spravodlivosti navštívil mnohé z jeho obetí a miesta činu, vďaka čomu sa mu podarilo o Mengelem vytvoriť ešte komplexnejší obraz. Vychádzajúc z vlastných skúseností a moderných vedeckých postupov, Marwell podrobne skúma a odhaľuje zásadné detaily z Mengeleho osobného a pracovného života. Chronologicky zachytáva obdobie jeho vysokoškolského štúdia, ktoré ho priviedlo k dvom akademickým titulom a k sľubnej vedeckej kariére, a tiež roky jeho vojenskej služby – boj v prvej línii a pôsobenie v Osvienčime. Tam prebiehali jeho „výbery“, práve tam poslal na smrť nespočetné množstvo nevinných a jeho „vedecké“ snahy vrátane skúmania dvojčiat traumatizovali alebo zabili množstvo ďalších. Na konci druhej svetovej vojny sa mu podarilo uniknúť a nájsť útočisko v Južnej Amerike.

David G. Marwell opisuje priebeh medzinárodného pátrania po nacistickom lekárovi, ktoré sa skončilo na cintoríne v brazílskom Sao Paule, a náročné súdne vyšetrovanie s neodvratnými dôkazmi o jeho konci. Napriek tomu mnohí odmietali uveriť, že je Mengele naozaj po smrti.

Z anglického originálu Mengele Unmasking The “Angel of Death” (W. W. Norton & Company, New York, 2020) preložila Eva Budjačová.

Detaily o knihe

Názov: Mengele

Originálny názov: Mengele: Unmasking the “Angel of Death”

Objednávací kód DX204569

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Hodnotenie čitateľov

Knihu ešte nikto nekomentoval, budete prvý.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko je osem plus sedem?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Ukážky z knihy

Keby mal človek možnosť nazrieť mu do hlavy, zrejme by tam uvidel obrovské uspokojenie z toho, akou cestou sa uberá jeho život. V mladom veku – len tridsaťtriročný – sa ocitol na prahu veľkého úspechu. Štúdium, príprava a tvrdá vedecká práca, ktorej sa venoval priam so zžieravou vervou, ho priviedli na miesto, na akom ešte v živote nebol. Nepochybne chápal, že v dejinách dosiaľ nikto nemal prístup k takému materiálu, aký mal pred sebou, natoľko zbaveného obmedzení udržiavajúcich na uzde ambície a brániacich vedeckému pokroku.

Ak bola prvá polovica života Josefa Mengeleho zdrojom jeho neustále pribúdajúcich úspechov, ktoré ho priviedli k onomu okamihu, druhá mala byť svedkom úpadku všetkého, čo kedy dosiahol. V lete toho roku sa začala Tretia ríša rúcať. Dosiahla vrchol a vracala sa späť do bodu, z ktorého vzišla. V nasledujúcich mesiacoch sa ešte viac scvrkla, ako čierna diera požierajúca samu seba. Josef Mengele, kedysi takmer v centre krásneho nového sveta, sa dostával čoraz viac na okraj. Sledoval, ako sa strácajú vyhliadky na sľubnú budúcnosť a všetko, na čom mu záležalo, sa vzďaľuje z jeho dosahu.

Počas toho rozkladu sa začal iný proces, v ktorom sa jeho meno stalo priam mýtom: pre svet sa stal zosobnením hnutia, ktoré ho tak veľmi napĺňalo elánom, a najznámejším neradostne slávnym páchateľom zločinov. Mengele, neraz nazývaný Anjel smrti, sa stal známou postavou popkultúry a pre celé zástupy ľudí strašiakom a zdrojom nočných môr. V určitom bode sa vynoril nielen ako stelesnenie samotného holokaustu, ale aj ako zlyhanie povojnovej spravodlivosti – niekto, kto nás obral o možnosť pochopiť, kým ako človek naozaj bol a čo ho motivovalo.

Knihy

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVDx