bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOhniská napätia

Vydavateľ: IKAR (IKAR, a.s.)
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Poradie vydania:1.
Nie je na sklade. 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 25.05.2022 02:46

Ďalšie podoby titulu:
Formát: E-KNIHA
cena od: 8,30 €
  • Sledovať titul
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Ohniská napätia

Nová významná kniha s hlavnými tézami o nadchádzajúcich udalostiach v Európe. Táto provokatívna práca skúma ohniská napätia, geopoliticky horúce miesta, kde v priebehu dejín prepukli napätia a kde sa konflikty opäť môžu objaviť.

George Friedman je známy pozoruhodne presnými predpoveďami v oblasti globálnej politiky, technológií, populácie a kultúry. V knihe Ohniská napätia sústredil pozornosť na Európu, kde sa už päť storočí pretínajú osi svetovej moci a kultúry. Analýzou nestálych, nepredvídateľných a fascinujúcich hraničných území Európy a Ruska – aj zlomových línií, ktoré existujú po stáročia a stali sa dejiskom viacerých katastrofických vojen – a aj vďaka jedinečným osobným zážitkom upozorňuje na ohniská, čo sa opäť prebúdzajú k životu.
Európska únia vznikla z veľkej miery preto, aby zminimalizovala vnútorné geopolitické napätia, ktoré tento kontinent po stáročia rozdeľovali. V knihe, ktorá je kombináciou podrobného historického prehľadu a kultúrnej analýzy, Friedman poukazuje na to, ako tento plán postupne zlyháva. Opisuje európske moderné dejiny a veľmi jasne vysvetľuje situáciu v najrizikovejších miestach kontinentu: nepokojné a stále sa meniace územie, ktoré oddeľuje Západ od Ruska (rozsiahly región zahrňujúci Ukrajinu, Bielorusko a Litvu); starodávne hraničné územie medzi Francúzskom a Nemeckom; a Stredomorie, miesto zrodu judaizmu a kresťanstva, ktoré sa stalo aj centrom islamského života.
Vďaka Friedmanovmu dokonalému opisu prostredia čitateľ získa jasný obraz regiónov, krajín a historických udalostí. Ohniská napätia sú fascinujúcou analýzou modernej Európy, jej nevšednej histórie a tlejúcich ohnísk na zlomových líniách, ktoré sa znovu rozhoreli a ktoré v blízkej budúcnosti zohrajú kľúčovú úlohu. Sú najaktuálnejšou a vskutku najfascinujúcejšou z Friedmanových kníh.

Z anglického originálu Flashpoints (Doubleday, A Division of Random House LLC., New York 2015) preložila Martina Zrubáková.

Dostupné verzie titulu

Ohniská napätia Elektronická kniha

Detaily o knihe

Názov: Ohniská napätia

Originálny názov: Flashpoints

Objednávací kód -

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Čitateľské recenzie

Hodnotenie čitateľov

Knihu ešte nikto nekomentoval, budete prvý.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko je sedem krát dva?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Ukážky z knihy

Inštitúciou, ktorej vznik mal zahnať ich nočné mory, bola Európska únia. Jej zámerom bolo spojiť európske národy do prosperujúcej entity tak tesne, aby ani jeden z nich nemal dôvod narušiť mier alebo sa obávať jeden druhého. Iróniou osudu práve Európa bojovala celé stáročia za vyslobodenie národov spod područia iných a za možnosť, aby štáty dosiahli suverenitu a národy právo na sebaurčenie. Európania sa určite nevzdajú tohto morálneho imperatívu, keďže už zistili, kde by mohli skončiť, keby ho doviedli do absurdných dôsledkov. Ich cieľom bolo ponechať suverenitu všetkým štátom, no v takej obmedzenej miere, aby im ju nikto nemohol zobrať. Hymnou Európskej únie je Beethovenova Óda na radosť, zbavená svojej irónie.
Najdôležitejšou zostáva odpoveď na otázku, či sa už Európa nadobro zbavila konfliktov a vojen, alebo či súčasnosť je len medzihrou alebo zvodnou ilúziou. Európa je najprosperujúcejším regiónom sveta. Jej celkový HDP je väčší ako HDP Spojených štátov. Európa ovplyvňuje Áziu, Stredný východ aj Afriku. Ďalšia séria vojen by zmenila nielen tento kontinent, ale celý svet. Preto odpoveď na otázku, či Európa prekonala nielen tých tragických tridsaťjeden rokov, ale aj dlhé tisícročia konfliktov, čo im predchádzali, je kľúčová v akýchkoľvek úvahách o budúcnosti.
Preto som napísal túto knihu.
George Friedman

Knihy

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVDx