bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKnihy od autora Fiodor Michajlovič Dostojevskij

Fiodor Michajlovič Dostojevskij (11. novembra 1821 Moskva – 9. februára 1881 Petrohrad) – génius ruskej a svetovej literatúry s mimoriadne citlivým vnímaním biedy, utrpenia, priepastných sociálnych rozdielov v cárskom Rusku, s hlbokým ponorom do duše rozorvaného človeka, chápaním všetkých možných ľudských vášní, zdvihov i hlbokých pádov.

O jeho dramatickom životnom príbehu a rozsiahlom literárnom diele vznikli hory štúdií, interpretácií, kníh, čo nemá v dejinách literatúry obdobu. Dostojevského detstvo ovplyvnil despotický otec, ktorého vlastní nevoľníci kruto zavraždili. Keď mal Fiodor dvadsaťosem rokov, odsúdili ho na smrť (za činnosť v Petraševského krúžku), tesne pred popravou zmenili rozsudok na štvorročné galeje. Známa je jeho hráčska vášeň, komplikované vzťahy so ženami, epilepsia. Hoci bol neobyčajne plodný i populárny autor (na jeho pohrebe sa údajne zúčastnilo okolo šesťdesiattisíc ľudí), takmer ustavične sa topil v dlhoch a pred veriteľmi utekal do zahraničia. To všetko sú námety na niekoľko ľudských životov a románov.

Dostojevského diela vychádzajú znova a znova a stále oslovujú čitateľov na celom svete. Medzi najznámejšie patria Biele noci, Zápisky z mŕtveho domu, Hráč, Ponížení a potupení, Diablom posadnutí, Výrastok, Bratia Karamazovovci a ďalšie. Svetovú slávu mu priniesli najmä romány Zločin a trest a Idiot.
Zobrazujem: 1 až 33 z 33
Zobraziť po: 5 | 10 | 20 | 40 | 80

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVD

Zasielanie noviniek zdarma na váš e-mail


x