bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVyvolenie

Vydavateľ: i527.net (Zajíček Rudolf, Ing. - ZAEX)
Séria:Prorok (1.diel)
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Počet strán:320
Poradie vydania:1.
Zvyčajne posielame do 8-10 pracovných dní 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 19.04.2024 02:59

Vaša cena: 5,36 € (vrátane DPH)
Bežná cena:5,95 €
Ušetríte: 0,59 € (zľava 10%)
Ďalšie podoby titulu:
Formát: E-KNIHA
cena od: 8,29 €
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Vyvolenie

VRAVELI JEJ, ŽE ZÁLEŽÍ IBA NA TOM, ABY SI JU NIEKTO VYVOLIL.
ŽE JEJ TO ZAISTÍ BUDÚCNOSŤ A HODNOTU.
ŽE AK NEBUDE VYVOLENÁ, POSTIHNE JU KRUTÝ OSUD.
2016 Prvá cena Christie Award v kategórii Young Adult
2016 Finalista Christy Award, kategória debutový román

Ako všetci obyvatelia mesta, aj Carrington Haleová si uvedomuje význam tohto dňa. Neočakáva však, že okamih, na ktorý sa pripravovala celý život – jej obrad vyvolenia – skončí katastrofou. Do smrti má žiť odtrhnutá od rodiny ako robotnica, najnižšia zložka spoločnosti. Vie, že jej povinnosťou je riadiť sa zákonmi vlády. Len čo Carrington začne žiť svoju nočnú moru, jej vierou v systém otrasie pomaly sa šíriaca vzbura, ktorej myšlienky popierajú všetko, čo ju dovtedy učili. Celkom nečakane dostáva možnosť žiť život, o akom vždy snívala; nedokáže sa však zbaviť pocitu, že možno ide iba o ilúziu. Kým v meste vyčíňa vrah, ktorého obeťami sú robotnice, a korupcia zasahuje na najvyššie miesta vo vláde, Carrington musí odhaliť pravdu skôr, než ju zničí.

Detaily o knihe

Názov: Vyvolenie

Objednávací kód NA386679

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Hodnotenie čitateľov

Vyvolenie (Valéria Lauková, 19.9.2021) Odpovedať

vrelo odporúčam
Prvý diel dystopického románu zo série s názvom Prorok obletel náš knižný svet už v roku 2017. Ja som sa ku knihe dostala len nedávno,no lepšie neskôr ako nikdy. Keďže sa do kníh púšťam bez čítania anotácie, už po prvých stranách som šípila, že toto nebude triler,ako som sa domnievala. Príbeh sa začne Vyvolením. Hlavnej hrdinke Carrington, krásnej,od malička pripravovanej na slávnosť Vyvolenia,sa v zlomku sekundy zrúti život ako domček z karát. Nikto si ju nevyvolí. Jej matka jej to dá kruto pocítiť, pretože je to nepredstaviteľná hanba a potupa pre rodinu. Jej otec je láskavý, avšak s odlúčením dcéry sa zmieruje ťažko, rovnako,ako jej malý brat-nechápe silu obradu Vyvolenia. Carrington odvedú od rodiny a život Halových pokračuje akoby nikdy dcéru nemali...teda mal by! Vysoko postavenému úradníkovi,Isaacovi, umrie manželka a udelia mu výnimku aby sa znova oženil, keďže s prvou manželkou nemal svojho dediča. Povolenie mu bolo dané, avšak pod podmienkou, že si vyberie ženu spomedzi robotníc. Isto tušíte ako to dopadne,no medzitým sa strážnik Remko(mimoriadne citlivý chlap s rečovou vadou a taký sa na Vyvolenie nedostanú, pretože spoločnosť potrebuje len nezávadných jedincov na rozmnožovanie,preto sa musel pridať k strážam)zahľadí do Carrington. Objaví sa tu aj kriminálna zápletka. Robotnice niekto unáša,zohavuje, vraždí a pohodí ich na okraji mesta. Kto je za tým? Niet nádeje na spravodlivosť a lepší život pre nevyvolených(niežeby všetci vyvolení boli spokojní a šťastní!)? Všetci sa podriaďujú zákonom bohov-samozrejme, zákony sú upravené podľa toho,aby vyhovovali vládnucej časti spoločnosti, pričom tieto funkcie sa dedia... strážcom zákonov je Isaac a tento príbeh vás pri čítaní hlboko zasiahne. To,ako spoločnosť vníma ženy,sa v nich zakorení. Mladá autorka perfektne napísala dystópiu,kde nemáte právo na vlastný život, nemáte nad ním kontrolu a riadia ho iní,kde sa láska a viera v iný život trestá smrťou.

Hlboké posolstvo v napínavej dystopii (Mirka Novysedláková, 14.4.2017) Odpovedať

vrelo odporúčam
Ak si ma nikto nevyvolí, vlastnou vinou ma postihne krutý osud. Tak znie podtitul tohto románu a uvádza nás do post apokalyptického sveta, v ktorom liek Prima Solution vyhubil takmer celé ľudstvo. Jeho úlohou malo byť zvýšenie imunity človeka, no vedľajšie účinky spôsobili, že namiesto toho, aby bol urobil ľudský organizmus imúnnejší, napadol ho a zničil. V tomto svete vyrastala aj Carrington Haleová, ktorá sa ako sedemnásťročná dostáva na rituál vyvolenia, kde si ju má vyvoliť jej budúci manžel. Pravidlá v spoločnosti určil knihou Veritas „svätý“ Robert Carson, ktorého cieľom bolo uchrániť ľudí od samých seba. Iba muži si môžu vyberať manželky počas rituálu vyvolenia (the choosing v origináli), a to tiež iba tí, ktorí nemajú nijaký handicap a sú schopní „mať“ rodinu a starať sa o ňu. Zvyšok sa dostáva do služieb vlády ako miestostrážci. Carrington je krásne dievča z vyššej vrstvy, preto o jej vyvolení nie je pochýb. No počas rituálu si ju NIKTO nevyvolí a to znamená, že je „zatratená“ už navždy a nikdy sa nevydá a nebude mať deti. Stáva sa z nej robotnica v šedom odeve, od ktorej všetci občania bočia a vnímajú ju takmer ako prekliatie. Matkino odvrátenie sa od vlastnej dcéry z ktorého sa stáva robotnica nie je prekvapujúce. Carrington v priebehu pár minút prichádza o všetko, rodinu – ľahostajnú matku, starostlivého otca i milovaného malého bračeka. Zakúsi ako horkú príchuť má odvrátená strana tejto umelo vybudovanej spoločnosti s krutými pravidlami. Prvý náznak sympatie a nie pohŕdania zažíva pri stretnutí s koktavým no príťažlivým a urasteným miestostrážcom Remkom. Jeho pohľad je vrúcny, empatický a plný svetla. Prvýkrát v živote stretáva strážnika, z ktorého nemá strach. Ďalšiu spriaznenou dušou je Larkin, jej bývala spolužiačka, ktorá bola vždy čudáčkou a rebelkou, nikdy úplne neprijala pravidlá nariadené vládou. Zrodí sa medzi nimi priateľstvo a kamarátka ju privedie na cestu poznania za svetlom – navštívia osvieteného muža Aarona, ktorý tvrdí, že všetci sme milovaní a vyvolení... V Carrington sa začína boj o pravdu – môže veriť svetu, v ktorom vyrastala alebo je všetko iba ilúziou? Navyše si ju za výnimočných podmienok vyvolí za ženu sám člen kabinetu vlády ... Román Vyvolenie je pútavo napísaný príbeh o hľadaní vlastnej hodnoty a pravdy v ľudskom srdci a duši. Je to napínavé a zároveň veľmi poučné čítanie. Dá sa aplikovať na náš „normálny svet“ a uvidíme, ako veľmi sami seba odsudzujeme a často krát si myslím, že sme „bezcenní, ak neurobíme niečo dôležité či nevyzeráme podľa nejakých ideálov “ – presne ako spočiatku Carrington Haleová. Rachelle Dekkerová nám ponúka nádherné pravdy o nás, o Bohu o našej cene v očiach toho najvyššieho ... určite si v závere poplačete. Neviem sa dočkať pokračovania, aj napriek tomu, že záver bol v rámci tohto príbehu krásne uzavretý. Postavy Remka, Carringtona a Larkin sú obľúbite a určite aj vás navnadia na pokračovanie ich osudov. V origináli sa ďalšie časti volajú: The Calling a The Returning.

Vyvolenie (Zuzana, 13.4.2017) Odpovedať

vrelo odporúčam
Hlavná myšlienka, ktorá nás sprevádza celým príbehom, je otázka identity. Kto sme a či sme to, čo nám o nás povedali druhí, alebo sme to, čo si o sebe myslíme sami a či sa náš pohľad na seba dá zmeniť. Akú hodnotu máme a či má niekto právo určovať ju. V tejto knihe sa rieši najmä identita a hodnota žien, ale ani muži neodchádzajú s prázdnymi rukami. Remko, hrdina, ktorý sekunduje Carrington, totiž tiež rieši svoje postavenie vo svete, ktorý pozná a čelí zisteniam o nedokonalosti systému.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko je šesť mínus dva?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Knihy

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVDx