bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAnjouovci - Princovia s kvetmi ľalie

Vydavateľ:IKAR
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Počet strán:320
Poradie vydania:1.
Na sklade 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 24.02.2021 02:46

Lepšia cena: 10,84 € (vrátane DPH)
Vaša cena: 11,09 € (vrátane DPH)
Bežná cena:12,90 €
Ušetríte: 1,81 € (zľava 14%)
Lepšia cena
  • Sledovať titul
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Anjouovci - Princovia s kvetmi ľalie

Táto kniha má hneď niekoľkých hrdinov. Sú nimi príslušníci dynastie Anjouovcov, ľudí, ktorí sa za historicky krátke obdobie nezmazateľne zapísali do dejín Európy. Ich ambície, ctižiadostivosť či túžba po moci spôsobili, že putovali z rodného Francúzska cez Apeninský a Balkánsky polostrov až do Uhorska a Poľska, no tiež do južného Grécka, Jeruzalema a Konštantínopolu. Hlavnými piliermi rodu bolo niekoľko úspešných mužov, sprevádzaných ešte úspešnejšími manželkami, dedičkami kráľovstiev. Karol I. z Anjou, zakladateľ dynastie, bol typický rytier francúzskeho severu a princ, čo sa hrdo hlásil ku kapetovským koreňom. Jeho syn a nástupca Karol II. Chromý miloval rodné Provensalsko, ktoré do vlastníctva rodu priniesla jeho matka. Prirástlo mu k srdcu viac než Neapolsko, kde bol kráľom. Tretím pilierom dynastie bol jeho syn Róbert Múdry, pre ktorého sa stalo prístavné mesto pod Vezuvom skutočným domovom. Títo traja muži spoluurčovali osud štvrtého Anjouovca – Karola Róberta, predstaviteľa uhorskej rodovej línie. Všetkých týchto mužov okrem spoločného pôvodu spájal základ ich erbu – modrý štít posiaty zlatými ľaliovými kvetmi.
Politický i súkromný život tohto rodu úzko súvisel aj so Slovenskom. Nie náhodou sa na mape dynastickej politiky Anjouovcov objavovali mestá Trenčín, Trnava, Zvolen či Košice ako miesta významných stretnutí a udalostí medzinárodného významu.

Dostupné verzie titulu

Anjouovci - Princovia s kvetmi ľalie Elektronická kniha

Detaily o knihe

Názov: Anjouovci - Princovia s kvetmi ľalie

Objednávací kód NA202726

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Čitateľské recenzie

Hodnotenie čitateľov

Knihu ešte nikto nekomentoval, budete prvý.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko hodín má deň?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Ukážky z knihy

Napriek vynaloženému úsiliu bola vláda jeho syna v Uhorsku neudržateľná, preto sa český a poľský kráľ Václav II. rozhodol, že ho zoberie so sebou domov. Odniesol aj uhorské korunovačné klenoty – korunu, meč a plášť svätého Štefana, ktoré v Uhorsku pokladali za posvätnú záruku skutočnej vlády v krajine. Dal tak jasne najavo, že jeho rod sa nevzdáva práv na dedičstvo Arpádovcov. Nech bolo zabavenie kráľovských insígnií a ich vyvezenie z Uhorska myslené akokoľvek, vyvolalo v kráľovstve veľké rozhorčenie a svojím spôsobom prispelo k zmareniu možného návratu mladého Václava. Zvesť o ich zmiznutí vyvolala vlnu rozhorčenia, ktorú využili najmä prívrženci Karola Róberta z Anjou. Aj pospolitý ľud bol zhrozený z toho, že český kráľ ako zlodej odniesol z krajiny klenoty považované za „záruku národného šťastia“ a „slávu a česť zosmutneného kráľovstva“, ako pateticky napísal ostrihomský arcibiskup. Po celom kráľovstve sa šírili výzvy o všeobecnej povinnosti vydobyť ich naspäť z Čiech.

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVD