bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skHovor! - Si si istá, že tebe sa to nestane?

Vydavateľ:IKAR
Edícia:YOLi
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Poradie vydania:1.
Nie je na sklade. 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 05.08.2021 02:45

Ďalšie podoby titulu:
Formát: E-KNIHA
cena od: 6,90 €
  • Sledovať titul
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Hovor! - Si si istá, že tebe sa to nestane?

KRISTÍNA SVARINSKÁ číta z knihy HOVOR!:

„Len smelo hovor, chceme vedieť, čo nám chceš o sebe povedať.“

Pôsobivý román Laurie Halsovej Andersonovej je príbehom študentky Merryweatherskej strednej školy Melindy Sordinovej. Po traumatickom zážitku na večierku na záver školského roka, na ktorý zavolala políciu, ju spolužiaci začnú ignorovať, lebo nechce vysvetliť, prečo to urobila. Postupom času sa Melinda dostáva do čoraz väčšej izolácie – úplne prestane rozprávať a takmer s nikým sa nestretáva. Svoje pocity dokáže vyjadriť iba na hodinách výtvarnej výchovy prostredníctvom prác, ktoré realizuje pre učiteľa Freemana. Opäť však túži nájsť svoju identitu, zahodiť minulosť za hlavu, a keď sa jej to už-už darí, znova jej cestu skríži Andy. Lenže tentoraz sa už Melinda nedá, odmieta byť ďalej ticho, rozhodne sa postaviť čelom k svojim problémom a povedať, čo sa vlastne stalo.
Román, ktorý zaraďujú do kategórie problémovej literatúry, získal ihneď po vyjdení viacero cien a preložili ho do šestnástich svetových jazykov. V roku 1999 ašpiroval na Národnú cenu za literatúru pre dospievajúcu mládež a v roku 2004 bol sfilmovaný.

Z anglického originálu Speak(SquareFishEdition, New York 2011) preložila Jana Cinková.

Dostupné verzie titulu

Hovor! - Si si istá, že tebe sa to nestane? Elektronická kniha

Detaily o knihe

Názov: Hovor! - Si si istá, že tebe sa to nestane?

Originálny názov: Speak

Objednávací kód -

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Čitateľské recenzie

Hodnotenie čitateľov

Konečne... (Lucia Uhliariková, 26.6.2016) Odpovedať

vrelo odporúčam
Ďalšia z kníh pre mladých, od ktorej som sa neodtrhla, kým som ju nedočítala. Konečne sme sa dočkali prekladu. Príbeh štrnásťročnej Melindy Sordino, ktorá zažila traumatický zážitok a nedokáže sa s ním sama vyrovnať. Kniha je sondou do mysle dieťaťa/mladého dievčaťa poznačeného niečím, čo nedokáže mnoho krát spracovať ani dospelý človek. A najhoršie na tom je, že nikto ani nemá záujem Melinde nejako pomôcť. Nikoho nezaujíma, všetci ju majú za bonzáčku, kamarátky sa jej obrátili chrbtom a rodičia žijú vo vlastnom svete plnom vlastných problémov. Melinda sa čoraz viac uzatvára do seba, prestáva komunikovať, zhoršuje sa jej prospech a upadá do depresie. Jediné miesto kde sa ako tak cíti dobre a bezpečne sú hodiny výtvarnej výchovy s trochu šibnutým, ale o to viac chápavejším učiteľom pánom Freemanom. Pomocou svojich kresieb a diel ktoré vytvára, dáva priechod bolesti a traume ktorú drží hlboko v sebe a o ktorých nehovorí. Kniha je písaná formou denníkových zápiskov, v ktorých Melinda cynicky komentuje dianie okolo seba, problémy stredoškolákov, šikanu zo strany spolužiakov, ale niekedy aj pedagógov. Zápasí s vlastnou menejcennosťou, depresiami, opovrhuje sama sebou a takmer úplne sa vyčleňuje zo spoločnosti. No postupne v sebe, aj vďaka učiteľovi výtvarnej výchovy Freemanovi, nachádza silu vzoprieť sa tomu čo sa stalo a aj človeku, ktorý všetko spôsobil. Kniha po svojom vydaní v roku 1999 vyvolala obrovský ohlas. A presne o to autorke išlo. Dostala množstvo emailov od dievčat, ale aj chlapcov, ktorí si prešli rovnakou, či omnoho horšou traumatickou skúsenosťou. Konečne ich donútila hovoriť. Nehanbiť sa za TO, čo ich postihlo, presvedčiť ich, že TO nebola ich chyba. V priebehu nasledujúcich rokov získala kniha jedenásť významných ocenení a v roku 2004 bol na jej námet nakrútený rovnomenný film v hlavnej úlohe s Kristen Stewart. Mimoriadne dobre a citlivo spravený (až na ten český dabing). Netvrdím, že táto kniha by mala byť povinnou literatúrou každej dospievajúcej slečny, ale ak neviete ako na danú tému, táto kniha môže pomôcť prelomiť ľady. Pretože hovoriť je naozaj dôležité...

Len smelo hovor! (Alča, 25.6.2016) Odpovedať

príjemné čítanie
Knižka o tom, ako jednoduché hovorené slovo dokáže zmeniť skutočnosť, ozrejmiť cudzím ľuďom i vlastným rodičom zlý psychický stav duševne vyprahnutej dievčiny Melindy, ktorá po istej zlej skúsenosti nedokáže navonok prejavovať emócie, rozprávať sa a bezstarostne si užívať život obyčajného teenagera. Cíti sa byť odvrhnutá, mimo diania, nepochopená a jediné aké-také potešenie nachádza na hodinách výtvarnej výchovy talentovaného pána Freemana, ktorý je taktiež považovaný za tzv. podivína. Knižka "Hovor" je pravdivým opisom života teenagera na strednej škole, ktorý na tom nie je po psychickej stránke v poriadku a ktorý nepatrí medzi populárne decká na škole. Každý deň zvádza boj prežiť, nestrápniť sa, aspoň v niečom nájsť potešenie. Stredná škola je aj bez krutých spomienok, ktoré mátajú Melindu, ťažkou životnou skúškou... Knihu odporúčam tým, ktorí majú radi jednoduchý štýl písania, dej z prostredia teenagerov a školy. Mnohé pasáže sú vtipne opísané:-) "Hovor" je citlivým prienikom do duše teenagera. Na svoje si určite neprídu tí, ktorí od knižky očakávajú strhujúci thriller s brutálnymi opismi znásilnení, samovrážd, rezaní, celkového sebapoškodzovania a deštrukcie mladých ľudí, kde jedna akcia strieda druhú a kvôli napätiu čitateľa miestami až mrazí... Na to sú iné príbehy:-)

Toto by mali všetci prečítať (Tatiana L., 22.6.2016) Odpovedať

príjemné čítanie
Túto knižku by mali odporučiť ako povinné čítanie pre školy. Hovor je výnimočná knižka ktorá hovorí o vážnej téme.Škoda,že tá knižka má tak málo strán.

Hovor! Nemlč! (Martina Kušnierik, 19.6.2016) Odpovedať

priemerná kniha
Príbeh má obrovský potenciál, ktorý autorka nedokázala dostatočne pretaviť do slov! Tak vážnu tému autorka popísala prostredníctvom mladej Melindy veľmi vlažne, nesnažila sa zájsť do hĺbky, čo je obrovská škoda. Kniha by sa tak mohla stať akousi mantrou pre mladé dámy, ktoré zažili niečo podobné, prípadne sa niečomu takému vyhnúť. Očakávala som od autorky viac - mala v rukách obrovskú silu. Ako sama vyjadruje, nie je sa za čo hanbiť, keď sa niečo podobné stane, a preto mala v príbehu 'kričať' na plné hrdlo a dať tak silu a odhodlanie všetkým mladým dievčatám, ktoré sa v podobnej situácii ocitli, prípadne ocitnú. Za to si odo mňa autorka vyslúžila mínusové body.

Čakala som viac. (Petra Zmatková, 2.6.2016) Odpovedať

priemerná kniha
budem sa opakovať- čakala som viac. O knihe som toľko počula, toľko som ju chcela čítať, dokonca som to čítanie ani len neodkladala, len čo som sa po knihu dostala a... Tá kniha bola žiaľ len priemerná. Zo začiatku nebolo celkom jasné, čo sa stalo (ak si neprečítate ukážku- nespoilujte si zážitok), zo začiatku nesedí dokonca ani len ten názov, lebo okej, Melinda nehovorí veľa, ale ROZPRÁVA. Zápletka čajová, čakala som viac akcie, celkovo sa v knihe nič nestalo. Posolstvo pomerne silné, ale čakala by som, že ho vyjadrí autorka lepšie.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko je šesť mínus jeden?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Ukážky z knihy

Keď prejdem cez parkovisko, z pekárne vyjde TO. Andy Evans s malinovou šiškou v jednej ruke a šálkou kávy v druhej. Zastanem priamo na zamrznutej mláke. Možno si ma nevšimne, ak sa ani nepohnem. Presne tak sa bránia králiky – len čo zacítia predátora, okamžite stuhnú.
Položí si kávu na kapotu auta a zaloví po kľúčoch. Káva, kľúče a chodenie poza školu mu pridávajú na dospelosti. Kľúče mu spadnú na zem, tak zanadáva a zohne sa po ne. Nevšimne si ma. Nie som tu, nevidí ma, mám predsa nenápadnú purpurovú vetrovku.
Pravdaže, všetko vypáli inak – obráti sa a okamžite ma zbadá. Usmeje sa ako vlk z Červenej čiapočky.
Pristúpi bližšie a ponúkne mi šišku. „Chceš ochutnať?“
Králik v tej chvíli vyštartuje a upaľuje preč. Uteč, uteč, uteč! Prečo som neutiekla skôr, keď som ešte dokázala rozprávať, predtým, ako ma polámal na kúsky?
Keď bežím, cítim sa ako bleskurýchle jedenásťročné dievča. Ostala po mne iba ohnivá čiara, čo vypálila metrovú cestičku. Len čo zastanem, osvieti ma geniálna myšlienka.
Načo mám ísť do školy?

Knihy

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVDx