bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOstrov kľúč

Vydavateľ: Absynt (Vydavateľstvo Absynt, s.r.o.)
Edícia:Dejiny
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Počet strán:360
Poradie vydania:1.
Na sklade 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 27.03.2023 02:53

Lepšia cena: 15,04 € (vrátane DPH)
Vaša cena: 15,39 € (vrátane DPH)
Bežná cena:17,90 €
Ušetríte: 2,51 € (zľava 14%)
Lepšia cena
Ďalšie podoby titulu:
Formát: E-KNIHA
cena od: 12,50 €
  • Sledovať titul
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Ostrov kľúč

Hneď za Sochou slobody sa otvára brána do Ameriky. Má podobu maličkého ostrova, z ktorého do vysneného raja vedie len uzučký drevený mostík. Ako sa tam pomestia všetci tí ľudia so svojimi ťažkými batožinami a obrovskými snami?

Poľská reportérka Małgorzata Szejnert nás so sebou berie na ďalekú cestu. Prejdeme s ňou celý oceán, aby sme napokon zakotvili na brehu legendárneho Ellis Islandu pri pobreží New Yorku.
Od konca devätnásteho storočia až do päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia sa tu nachádzala imigračná stanica, tesná brána, za ktorou bolo možné žiť svoje sny.
Do Ameriky tadiaľto prúdili davy ľudí, ktorým doma chýbal chlieb, bezpečnosť či sloboda. Na lodiach všemožných romantických mien sem prichádzajú Nemci, Škandinávci, Íri, Francúzi, Holanďania, Poliaci, Taliani, Gréci, Slováci, Česi, Rusi i Židia rôznej štátnej príslušnosti. Väčšina z nich tu strávi najviac pár hodín. Tí, ktorí nemali toľko šťastia, prežili tu častokrát aj niekoľko mesiacov, dlhú karanténu a nekonečné vyšetrenia. Nemálo však bolo aj tých, ktorí sa hneď museli vydať na cestu späť.
Tam, kde sa končí Americký cisár Martina Pollacka, začína sa Ostrov kľúč Małgorzaty Szejnert. Tieto knihy sú ako dve rôzne kapitoly toho istého príbehu. Príbehu o Európe, Amerike a obrovskej túžbe žiť dobrý a slušný život.
Małgorzata Szejnert sa však nezaujíma len o osudy imigrantov. Rovnako ju zaujímajú aj príbehy zamestnancov imigračnej stanice, lekárov, sestier, opatrovateliek či komisárov. Pred nami sa otvára veľkolepá freska jedného maličkého ostrova, ktorý navždy zmenil tvár Ameriky.
Výnimočná kniha Ostrov kľúč vychádza v preklade Karola Chmela.

Detaily o knihe

Názov: Ostrov kľúč

Originálny názov: Wyspa klucz

Objednávací kód NA648272

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Hodnotenie čitateľov

Ostrov kľúč (Dávid Roth, 26.10.2022) Odpovedať

vrelo odporúčam
Skupinka v ošúchaných kabátoch sa krčí na palube lode, svoje pohľady plné nádeje upiera na čoraz zreteľnejší obrys sochy s pochodňou vo vystretej ruke. Drobný chlapec bezradne stojí v jednom z dlhých radov, ktoré sa pomaličky hýbu smerom k mechanicky pracujúcim úradníkom. Filmové umenie nám neraz letmo priblížilo osudy imigrantov na Ellis Island. V akých podmienkach sa však prichádzajúci ľudia skutočne ocitli? Koľko ich vôbec bolo? A čo predchádzalo vzniku svojho času najväčšej americkej prisťahovaleckej stanice? To je len zlomok otázok, na ktoré detailne odpovedá dielo poľskej autorky Małgorzaty Szejnert Ostrov kľúč. V siedmich častiach, ktoré sú až do poslednej bodky nabité rozmanitými informáciami, sa rozprestiera história ostrova ležiaceho neďaleko New Yorku – od čias, kedy na ňom hospodárili domorodci, až po 21. storočie. Hoci nahliadneme i do osudov konkrétnych (najmä európskych) emigrantov, väčšiu časť podrobností z dejín niekdajšej vstupnej brány na územie zámorskej federácie získavame sledovaním iných ľudí – pracovníkov stanice. Kapitoly venované komisárom, zdravotníkom, tlmočníkom či dokonca fotografovi vyznievajú vplyvom záplavy neznámych mien spočiatku zmätočne. Každou stranou ale utvárajú čoraz svižnejšiu a pútavejšiu mozaiku vyskladanú scénami z pracovných i súkromných životov zamestnancov, vďaka ktorým sa dozvedáme o ich pozoruhodných skúsenostiach. Prostredníctvom týchto epizód kniha zároveň plynule rozpráva o pomeroch panujúcich na stanici počas desaťročí jej fungovania, pričom aj tie najsuchšie štatistické údaje dokáže takýmto spôsobom predostrieť zaujímavo. Spolu s nimi podáva dôležité svedectvo o státisícoch ľudí, ktorí vycestovali do USA ak aj nie za vytúženým „americkým snom“, tak aspoň s vidinou dôstojnejšieho života. Autorka sa neuchyľuje iba k jednoliatym opisom; do textu umne komponuje priame citácie vybraných osôb a vynikajúco ho dopĺňa bohatým fotografickým archívom. Výsledkom jej obdivuhodnej práce s ohromným množstvom rôznorodých zdrojov je tak výnimočná publikácia, ktorá by rozhodne nemala uniknúť vašej pozornosti.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko je dva mínus dva?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Knihy

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVDx