bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skŠťastný zoznam

Vydavateľ: YOLi (IKAR, a.s.)
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Počet strán:312
Poradie vydania:1.
Na sklade 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 23.03.2023 02:48

Vaša cena: 12,70 € (vrátane DPH)
Bežná cena:15,90 €
Ušetríte: 3,20 € (zľava 20%)
Ďalšie podoby titulu:
Formát: E-KNIHA
cena od: 11,10 €
  • Sledovať titul
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Šťastný zoznam

Dve dievčatá, jeden zoznam a dvanásť príležitostí sa v lete zamilovať

Emily mala odjakživa šťastie. Vlastne, myslela si to skôr o mame, ale odkedy umrela, Emily nadobudla pocit, že sa jej lepí smola na päty. Rozišla sa s priateľom, kamaráti na ňu zanevreli a otec si už nemôže dovoliť dom, v ktorom vyrastala. Mama jej veľmi chýba a každým dňom spomienky na ňu blednú. Jedného dňa nájde mamin zoznam dvanástich prianí z maturitného ročníka. Emily v ňom zároveň vidí aj dvanásť spôsobov, ako sa k nej priblížiť. Ak však chce predsavzatia zvládnuť, potrebuje pomoc. A tú jej ponúkne kamarátka Blake. Kým Blake a Emily spoločne plnia jednu úlohu za druhou, ich puto sa prehlbuje. Emily má pocit, že sa na ňu opäť usmieva šťastie, no zároveň sa o sebe dozvedá niečo, s čím sa už mame nestihla zdôveriť.
Šťastný zoznam je dojemný ľúbostný príbeh o spoznávaní seba samého aj pravej lásky.

Z anglického originálu The Lucky List (An imprint of Simon & Schuster Children’s Publishing Division, New York 2021) preložila Denisa Jahičová.

Detaily o knihe

Názov: Šťastný zoznam

Originálny názov: The Lucky List

Objednávací kód DY205705

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Hodnotenie čitateľov

Príjemný YA príbeh (Kristína Rydlová, 10.3.2023) Odpovedať

príjemné čítanie
Od autorky som už čítala dve knihy (Na pár krokov a Po celý čas, ktoré napísala spoločne s Mikki Daughtry. Obe sa mi páčili, preto som sa neváhala pustiť ani do jej samostatnej knihy. Šťastný zoznam je YA príbeh o vyrovnávaní sa so stratou blízkeho človeka, hľadaní seba samého, objavovaní svojej sexuality, prekonávaní prekážok, priateľstve, rodine a láske. Emily bývala mladé dievča plné energie, ktoré neodmietlo žiadne dobrodružstvo. No odkedy jej zomrela mama, dosť sa uzavrela a má pocit, že sa jej na päty lepí nešťastie. Urobila hlúposť, kvôli ktorej sa rozišla s priateľom a rozhnevala s kamarátmi. Otec sa chce presťahovať a ona má pocit, že tak stráca všetky dôležité spomienky na svoju mamu. Najviac na svete sa bojí, že si ju o pár rokov nebude vôbec pamätať. Pri vypratávaní maminých vecí nájde zoznam úloh, ktoré plnila, keď bola v rovnakom veku ako ona. Práve toto by mohol byť spôsob, ako sa k mame opäť priblížiť, preto sa rozhodne, že rovnaké úlohy splní aj ona. Emily som si obľúbila a všetko som prežívala spoločne s ňou. Nachádzala sa v náročnom životnom období a valilo sa to na ňu zo všetkých strán. Miestami by som ju najradšej objala. Bola to teenagerka, takže urobila aj nejaké hlúpe rozhodnutia, no to k jej veku patrí. Nikto nie je bez chyby. Postupne, ako plnila jednotlivé úlohy, mnohé veci prehodnotila a uvedomila si, že keď v sebe bude všetko dusiť, nikomu to nepomôže. Naučila sa, ako k sebe opäť pustiť svojich blízkych a priateľov. Blake bola tiež sympaťáčka. Škoda, že sme tu nemali aj nejaké kapitoly z jej pohľadu. Pre Emily bola skvelou kamarátkou, pomáhala jej plniť zoznam, podporovala ju, bola jej oporou pri skúšaní nových vecí. Aj vďaka nej Emily konečne vyšla zo svojej ulity a naučila sa opäť si užívať život. Romantická linka bola rozkošná. Na prvý pohľad nebola výrazná, ukrývala sa skôr v pozadí, no mala svoje čaro. Emily už nejaký čas vo svojom vnútri vedela, ako to je s jej „ľúbostným životom“, no potrebovala čas, aby si to konečne priznala aj nahlas. Šťastný zoznam som si užila, miestami som sa bavila (predovšetkým pri plnení niektorých úloh), inokedy sa mi zasa do očí tlačili slzy (najmä v posledných kapitolách). Autorka tieto dve zložky v príbehu pekne vyvážila.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko je dva plus osem?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Ukážky z knihy

Nie som ani zďaleka na kraji útesu, ale mám pocit, že každú chvíľu spadnem. K vode pod nami to musí byť dobrých dvadsať metrov.
„Kristepane,“ zastonám a chytím Blake za ruku, aby som udržala rovnováhu, pričom akýkoľvek pokus zostať chladná a vyrovnaná, je dávno v kýbli. „Toto bol strašný, strašný nápad. Taká... kravina.“
„Zvládneš to,“ ubezpečuje ma. Hlas má sebavedomý, ale nie ľahkovážny. „Čo najhoršie sa môže stať?“
„Že zomriem,“ vyhŕknem. „Buď po náraze, alebo pre nejakú tyč na dne, ktorú nevidieť, čo sa mi zabodne do hrude, alebo na infarkt ešte predtým, ako skočím, alebo, alebo... čokoľvek! Blake, môj otec vie variť iba cestoviny! A vajcia! Bezo mňa je nahratý!“
Blake ma chytí za plecia a nakloní sa ku mne. Tvár má len niekoľko centimetrov od mojej. „Emily, ty to zvládneš.“ Pozrie sa mi hlboko do očí. Ešte nikdy som nebola tak blízko nej. Dosť blízko na to, aby som videla drobnú pehu na jej brade, takmer zlaté lúče obklopujúce jej zreničky, klenutú krivku hornej pery. Na chvíľu strach úplne zmizne, nahradí ho pocit, ktorý mi rozbúši srdce, a ja musím odvrátiť zrak, aby som pred ním unikla.

Knihy

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVDx