bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMilý Edward

Vydavateľ:Tatran
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Počet strán:268
Poradie vydania:1.
Na sklade 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 16.05.2021 03:32

Lepšia cena: 14,20 € (vrátane DPH)
Vaša cena: 14,53 € (vrátane DPH)
Bežná cena:16,90 €
Ušetríte: 2,37 € (zľava 14%)
Lepšia cena
Ďalšie podoby titulu:
Formát: E-KNIHA
cena od: 10,65 €
  • Sledovať titul
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Milý Edward

Havária lietadla. Takmer dvesto mŕtvych. Ako zázrakom prežije len jeden chlapec. Osnova románu Ann Napolitano pripomína novinový titulok, a nie je to náhoda. Podobná tragédia sa naozaj stala, v roku 2010 havarovalo nad Líbyou lietadlo letiace z Južnej Afriky do Londýna. Prežil len deväťročný holandský chlapček. Autorku jeho príbeh natoľko zaujal, že strávila osem rokov písaním majstrovského románu o tragédii, prežití, smútku a prekonaní traumy. Román sa odvíja v dvoch rovinách – v jednej sledujeme dianie v lietadle a tušíme, že sa schyľuje k tragédii, druhá opisuje Edwardov život po havárii, keď sa ho ujmú bezdetní príbuzní.
Edward utrpel nielen traumu a fyzické zranenia, prišiel aj o rodičov a brata. Neustále má sucho v ústach, v ušiach počuje cvakanie, nespí ani nebdie, snaží sa vyhýbať akýmkoľvek myšlienkam a pocitom. Jediný človek, ktorému sa podarí preniknúť za jeho obranný val, je dvanásťročná suseda Shay. S jej pomocou sa Edward skontaktuje s pozostalými po ostatných pasažieroch z lietadla, píše si s nimi a pomaly sa vracia do normálneho života.
V dnešnom svete na nás neustále útočia správy o katastrofách – politických, prírodných, ekologických, technologických. Autorkin vecný a zdržanlivý opis desivých okolností pred tragédiou a po nej ukazuje cestu, ako prežiť aj ťažké časy a s pomocou láskavých a empatických ľudí znovu dať životu zmysel.

Detaily o knihe

Názov: Milý Edward

Objednávací kód NA630754

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Hodnotenie čitateľov

Donúti človeka zamyslieť sa mimo komfortnú zónu (Michaela Zamari, 20.10.2020) Odpovedať

vrelo odporúčam
Keby sa dalo, dám 4,5 hviezdičky, ale hviezdičky príliš skreslujú, takže... Stáva sa vám, že kniha, ktorú čítate sa vám zamieša do snov? Mne sa to už dlho nestalo, až doteraz, a len ma to utvrdilo v tom, že s čítaním psychotrilerov či hororov by som to nemala preháňať. Snívalo sa mi totiž, že riešim podobný problém ako Edward. A predstavovalo ho 191 spolucestujúcich... Kľúčovou myšlienkou tohto neobyčajného príbehu je myšlienka - čo znamená nielen prežiť, ale skutočne žiť? 12ročný Eddie ako jediný prežije letecké nešťastie, v ktorom stratí svojich rodičov a staršieho brata. Kniha opisuje priebeh jeho života počas niekoľkých rokov po tragédii a približuje nám, ako sa s ňou vysporiadava on aj jeho teta s ujom, ktorí tiež stratili veľkú časť svojej rodiny.  Bolo pozoruhodné sledovať, ako jednotlivé osoby ovplyvnila táto smutná udalosť a ako sa verejnosť postavila k "zázračnému" dieťaťu, ktoré to ako jediné prežilo. Miestami som mala chuť vstúpiť do príbehu a vyfackať neohľaduplných ľudí, ktorí si z neho urobili modlu, ikonu alebo chodiacu nádej. Nechcem veľa prezrádzať, ale páčilo sa mi, že autorka si naštudovala aj informácie týkajúce sa leteckých havárií, aj sa opierala o reálny príbeh, keď v roku 2010 naozaj ako jediný prežil leteckú haváriu malý holandský chlapec. V knihe sa prelínajú dve dejové línie - jedna opisuje deň a priebeh nehody, druhá Edwardov život po osudnom dni. Občas som sa strácala v opise ostatných cestujúcich, ich životných plánoch či smerovaniach, ale celkový obraz a poukázanie na to, ako sa každému jednému z nás bez rozdielu môže zmeniť život v jednom okamihu - či dokonca vyhasnúť - bolo viac než zaujímavé. Musím sa ale priznať, od knihy som čakala, že ma trošičku viac dostane do kolien. Možno by sa tento efekt dostavil, ak by išlo o príbeh z pohľadu prvej osoby, čo ja vnímam osobnejšie, no je to čisto subjektívny názor. Bez ohľadu na to, páčila sa mi a kvitujem mnohé myšlienky na zamyslenie. Čítala sa veľmi ľahko a rýchlo, preto ak máte radi svetovú beletriu a neobyčajné osudy postáv, knižku vám určite odporúčam. Minimálne aj pre ten záver, ktorý bol pre mňa krásnou bodkou.  Ešte spomeniem vetu, ktorá ma najviac zaujala - Ktovie, či sa vedci, ktorí pracujú s veľkým hadrónovým urýchľovačom, nádejajú zistiť nielen, čo sa deje vo vzduchu medzi dvoma ľuďmi, ale aj to, ako sa pod tlakom tohto vzduchu menia ľudia nútri. A tá obálka je, podľa mňa, nadherná.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko nôh má pes?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Knihy

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVD