bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skFranny a Zooey

Vydavateľ: Slovenský spisovateľ (Slovenský spisovateľ, a.s.)
Edícia:Svetová klasika
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Poradie vydania:2.
Nie je na sklade. 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 16.07.2024 03:06

  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Franny a Zooey

Americký spisovateľ J. D. Salinger (1919 – 2010), ktorý sa už za svojho života stal legendou, nezanechal po sebe rozsiahle prozaické dielo. Napriek tomu jeho tvorba ovplyvnila mnohé generácie čitateľov na celom svete, slovenských nevynímajúc. Preslávil ho predovšetkým kultový román Kto chytá v žite o tínedžerskej vzbure proti svetu dospelých, no čitateľskú obľubu a uznanie kritiky si získala aj jeho rozsahom neveľká knižka Franny a Zooey z r. 1961, ktorá vychádza v novom vydaní.

Kniha obsahuje dve krátke prózy, ktoré pôvodne vyšli samostatne v časopise The New Yorker – poviedku Franny (1955) a novelu Zooey (1957). Dej oboch próz sa odohráva v 50. rokoch minulého storočia. Súrodenci Franny a Zooey sú najmladšími členmi fiktívnej rodiny Glassovcov, ktorá vystupuje vo viacerých Salingerových krátkych prózach. Poviedka Franny zachytáva rozhovor pôvabnej, nespútanej študentky Franny s jej intelektuálskym priateľom Laneom. Na prvý pohľad tvoria títo dvaja mladí ľudia dokonalý pár, no keď sa pokúsia otvorene porozprávať o veciach, na ktorých im záleží, vyplávajú na povrch ich skutočné pocity. V novele Zooey sa stávame svedkami rozhovoru medzi Zooeym a matkou Bessie a medzi Franny a Zooeym. Franny už nejaký čas prežíva citový zmätok a existenciálnu krízu. Po príchode domov sa nervovo zrúti a jej blízki sa jej pokúšajú pomôcť. Zatiaľ čo matka sa snaží posilniť jej telo výdatnou slepačou polievkou, starší brat Zooey, bývalé geniálne dieťa, z ktorého sa stal samotár a mizantrop, ale aj úspešný herec, sa jej usiluje poskytnúť útechu a bratskú radu. Ich vášnivý, miestami až zraňujúco otvorený rozhovor je popretkávaný úvahami protagonistov o viere v Boha a zmysle poctivej práce, o odvahe a zodpovednosti, ale aj o dôležitosti rodinných pút.

Táto nevšedná útla knižka chytí za srdce každého vnímavého človeka, ktorý si hľadá vlastné miesto vo svete, a aj po rokoch ostáva rovnako silnou výpoveďou o ľudskej túžbe po nájdení zmyslu života, akou bola v čase svojho vzniku.

Prekladateľ: Jozef Kot

Detaily o knihe

Názov: Franny a Zooey

Originálny názov: Franny and Zooey

Objednávací kód -

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Hodnotenie čitateľov

Inšpiratívny príbeh (Alena Mendelová | neoverený nákup, 21.4.2022) Odpovedať

príjemné čítanie
Poviedky dvoch veľmi múdrych súrodencov Glassovcov, sestry Franny a brata Zooeyho. Túto knihu som si chcela prečítať, pretože sa mi veľmi páčil Salingerov predchádzajúci román ,,Kto chytá v žite" a musím povedať, že nie som sklamaná. Kniha má náboženskú tématiku, ale nečakajte kvetnatý príbeh dvoch šťastných detí. Postavy pôsobia reálne, najmä tým, že nie sú bezvýhradne spokojné a majú svoje chyby. Príbeh je napísaný zložitejšie ako ten Holdenov, aj keď si myslím, že Zooey a Holden sú si celkom podobní. Otvorený rozhovor brata so sestrou vás rozosmeje a chytí za srdce. V knihe nejde veľmi o dej, ako je to u Salingera zvykom, ale skôr o posolstvo celého príbehu. Preto si myslím, že toto nie je kniha na jedno posedenie ani na jedno čítanie. Tiež sa ju chystám prečítať si znova, pretože si myslím, že každá pasáž si zaslúži špeciálnu pozornosť, aby ste knižku skutočne prežili.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko je dva krát deväť?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Knihy

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVDx