bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPosledný vlak do Londýna

Vydavateľ: IKAR (IKAR, a.s.)
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Počet strán:472
Poradie vydania:1.
Na sklade 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 30.09.2022 02:46

Lepšia cena: 13,36 € (vrátane DPH)
Vaša cena: 13,67 € (vrátane DPH)
Bežná cena:15,90 €
Ušetríte: 2,23 € (zľava 14%)
Lepšia cena
Ďalšie podoby titulu:
Formát: E-KNIHA
cena od: 11,10 €
  • Sledovať titul
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Posledný vlak do Londýna


LUCIA HURAJOVÁ číta z knihy POSLEDNÝ VLAK DO LONDÝNA:


Píše sa rok 1936. V očiach pätnásťročného Stephana Neumana sú nacisti len hluční grobiani. Stephan pochádza z vplyvnej židovskej rodiny a je nádejným autorom divadelných hier. Chlapcovou najlepšou kamarátkou je matematicky nadaná Žofie-Helene, kresťanka, ktorej matka vydáva pokrokové protinacistické noviny. Ovládnutie krajiny Hitlerom dvojicou otrasie. Svetielko nádeje sa objaví v podobe Truus Wijsmullerovej, členky holandského odbojového hnutia. Truus pašuje židovské deti z nacistického Nemecka do krajín, ktoré sú ochotné sa o ne postarať. Keď pomoc ponúkne aj Veľká Británia, odváži sa priblížiť k Adolfovi Eichmannovi, mužovi, ktorý sa podieľal na konečnom riešení židovskej otázky. Truus bojuje s časom. Každým dňom je čoraz nemožnejšie zachrániť takých, ako je Stephan, jeho malý brat Walter či Žofie-Helene.

Román Posledný vlak do Londýna je inšpirovaný skutočným úsilím Holanďanky Geertruidy Wijsmullerovej-Meijerovej, ktorá v roku 1933 rozbehla misiu Kindertransport a zachraňovala deti po menších skupinách. Dodnes ju svet pozná ako tetu Truus.

Z anglického originálu The Last Train to London (Harper, An Imprint of HarperCollins Publishers, USA 2019) preložila Zuzana Gašparovičová.


Výhodná ponuka

Detaily o knihe

Názov: Posledný vlak do Londýna

Originálny názov: The Last Train to London

Objednávací kód NA204429

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Hodnotenie čitateľov

Posledný vlak (Veronika, 25.4.2022) Odpovedať

príjemné čítanie
Opäť po dlhšom čase som mala možnosť začítať sa do novinky z môjho obľúbeného zákutia 2.sv.vojny a to do knihy "Posledný vlak do Londýna" od vydavateľstva Ikar. Neskromne musím poznamenať, že kníh s touto tématikou mám už na konte prečítaných celkom dosť, a tak ma veľmi milo prekvapilo, že som sa stretla s postavou, o ktorej som nič nevedela. Za toto má autorka u mňa jedno obrovské plus, aj keď je kniha len inšpirovaná skutočnosťou a nie je to skutočný príbeh, Tante Truus skutočne existovala a bola to žena s obrovským srdcom. Geertruida Wisjmullerová, alebo Tante Truus, bola hrdinkou, ktorá zachraňivala židovské deti a tajne ich prevážala do bezpečia. Nie je to však len jediná hrdinka knihy. Okrem príbehu Tante Truus sa v knihe odvíja aj druhý príbeh Stephana a jeho kamarátky Žofie-Heleny, ktorých osud sa nečakane pretne s Truus. Ako? Myslím, že o výpovednej hodnote tejto knihy sa diskutovať ani nedá. Významná osobnosť 2.sv.vojny, úžasne prevedená do knižnej podoby, zasadená do silného a citlivého obdobia, odhodlaná a vynaliezavá, si hneď uchmatla moje čitateľské srdce. Do knihy som sa začítala od prvej stránky a spokojne som si prikyvovala, že to bude moja parketa. Páčil sa mi autorkin štýl písania, striedanie dejových línií, aj brilantný stred. Ku koncu mám však výhrady, s tým nie som extra stotožnená, ale to mi neubralo na radosti z prečítanej knihy a zoznánenia sa s veľkou dámou histórie Geetruidou Wisjmullerovou. Ďakujem veľmi pekne @buxsk a pevne verím, že ma v budúcnosti ešte ponaučíte o ďalších, pre mňa neznámych velikánov z dejín 2.sv.vojny.

Posledný vlak do Londýna (Veronika Špirengová, 8.4.2022) Odpovedať

vrelo odporúčam
Neuveriteľne silný príbeh na základe skutočných udalostí, o jednej silnej žene, ktorá aj za cenu ohrozenia vlastného života a na úkor vlastného šťastia zachránila nespočetne veľa detí. Príbeh o žene s obrovským odhodlaním, vynaliezavosťou a silou. Príbeh o hrôzach vojny, strachu, láske, nádeji, súcitu, hrdinstve, odvahe s veľmi emotívnym vyrozprávaním osudov hlavných postáv. Prelínajú sa tu dve línie - Stephan + Žofie-Helen a Tante Truus, ktoré sa napokon pretnú. Príbehu (aspoň mne) ani nevadí pomalšie rozbiehanie sa, keďže šlo o veľmi výbušnú dobu, kedy sa ľuďom život menil pred očami behom pár sekúnd.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko je šesť mínus šesť?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Ukážky z knihy

Truus sledovala v spätnom zrkadle, ako sa vzadu mihá svetelný lúč. Nedalo sa rozpoznať, čo vojaci robia. Pustila volant, ktorý pevne zvierala, a položila si ruky na sukňu.
„Nehýbte sa, dievčence,“ zašepkala. „Nevyliezajte von.“ Vďakabohu, že boli také drobné. Drobné a vychudnuté na kosť.
Strážnik sa vrátil dopredu. Truus v bočnom zrkadle videla, ako jeho spoločník so zbraňou v ruke starostlivo skladá prikrývky. Znova položila ruky v rukaviciach na volant.
„Prekvapuje ma, pani Wijsmullerová, prečo máte so sebou toľko prikrývok,“ poznamenal vojak chlapčenským hlasom. Úbožiak musel stáť celú noc na zime a brániť ľuďom opustiť krajinu, v ktorej ich nechceli. Vyrástol tu a veril v ňu. Keby Truus mala deti, určite by ich učila milovať Holandsko. Strážnik bol len mladý, naivný chlapec, ktorý si plnil svoju povinnosť.
„Zoberte si každý jednu,“ navrhla mu. „Takýto studený májový večer sme už dávno nemali.“
Mladík sa vrátil k svojmu spoločníkovi, ten vzal dve prikrývky a položil ich nabok.
„Ďakujeme, pani Wijsmullerová. Je veľmi chladno. Aj vy by ste si mali obliecť kabát.“
Truus prikývla, ale kabáta sa ani nedotkla. Druhý strážnik opäť prešiel k zadnej časti auta.
Prvý strážnik sa spýtal: „Nebude vám prekážať, keď vyprázdnime celý kufor?“

Táto kniha je súčasťou kompletu s týmito dielmi:

Kúpou kompletu ušetríte 16,81 €.

Knihy

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVDx