bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skJánošík

Vydavateľ:IKAR
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Počet strán:296
Poradie vydania:1.
Na sklade 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 20.09.2021 02:47

Lepšia cena: 10,- € (vrátane DPH)
Vaša cena: 10,23 € (vrátane DPH)
Bežná cena:11,90 €
Ušetríte: 1,67 € (zľava 14%)
Lepšia cena
Ďalšie podoby titulu:
Formát: E-KNIHA
cena od: 8,30 €
  • Sledovať titul
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Jánošík

BORIS FARKAŠ číta z knihy JÁNOŠÍK:

Šokujúco brutálny príbeh zločinca Juraja Jánošíka odohrávajúci sa v posledných desaťročiach stavovských povstaní na území Uhorska je úplne zbavený romantizujúceho pátosu a ukazuje jeho osobnú tragédiu na pozadí krvavých udalostí konca 17. a začiatku 18. storočia.
Jánošík, Rákócziho pešiak, súčasť jeho divokej soldatesky zloženej zo sedliakov a čvargy bez domova, naučený zabíjať, znásilňovať a mučiť, sa po rozpade povstaleckej armády mení na lesného tvora živiaceho sa zločinom. Jeho zatvrdnuté srdce trápené dávnym tajomstvom sa začne premieňať až v okamihu, keď sa neodvratne priblíži koniec. Až Jadviga, krčmárova dcéra, vyplní Jurišovu pálčivú prázdnotu a dá jeho zbytočnej existencii zmysel.
Zbojník Jánošík netvorí dejiny, dejiny ho obklopujú. Majú podobu kniežaťa Rákócziho, generála Mikuláša Bercsényiho, cisára Leopolda, veľkého vojvodcu Eugena Savojského, encyklopedistu Mateja Bela a podobu chlapca, ktorý sa o mnoho rokov neskôr stane lietajúcim Cypriánom.
Kaleidoskopický román o dejinách a predkoch prostredníctvom opisu drásavo strašných osudov jednotlivých postáv formuluje otázky a túžbu po odpovediach o zložitej identite štátov, národov i jednotlivcov.

Fotografie Mariana Čengel Solčanská.

Dostupné verzie titulu

Jánošík Elektronická kniha

Detaily o knihe

Názov: Jánošík

Objednávací kód NA204410

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Hodnotenie čitateľov

Šokujúco štvrtá cenová (bluebell, 25.10.2020) Odpovedať

som sklamaný(á)
Neupieram autorke jej vlastný náhľad na reálne existujúcu historickú postavu, a to aj napriek tomu, že Jánošík je veľkou časťou Slovákov stále vnímaný ako istý druh "národného hrdinu". (Aj Angličania majú svojho bájneho zbojníka, ktorý údajne žil v Sherwoodskom lese. Doteraz sa mi však nepodarilo stretnúť s literatúrou, v ktorej by "propagovali", ako sa zablšený a zavšivanený pomočil alebo povracal, prípadne nestihol veľkú potrebu.) Slovo kultúra, ktoré má pôvod v latinčine, znamená pestovať. Je to spôsob premeny zla na dobro. Kniha autorky Mariany Čengel Solčanskej je plná nechutných (ničím nepodložených) vulgarizmov. V našej rodine (v rodine mojich rodičov, rodičov môjho manžela, v rodinách mojich dcér a ich detí) takéto slová nemajú miesto! Preto sa pýtam: "Pre koho sa vydáva takáto literatúra? To naozaj chceme takýto spôsob vyjadrovania sa zaradiť do kultivovanej reči?"

propaganda.. (liptovský hrad.., 8.12.2019) Odpovedať

som sklamaný(á)
Cele,zle,kniha plna klamstiev,,normalne by som tuto knih dal stiahnut z trhu,jedna sa len slniečkarsku proti slovensku demagogiu..

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko je dva krát štyri?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Ukážky z knihy

Keď sa na malom nádvorí v strede pevnosti zhromaždili diváci, nevideli na popravisku žiadny kôl, ba ani kata. Začali reptať. Trochu ich upokojilo, keď stráže priviedli Laca Ocskaya, spútaného na rukách i nohách reťazami. Tackal sa ako nevidomý, oči mal krvavé od plaču, z nosa mu tiekli sople a z hrdla vyčerpaného kričaním nevychádzali už ani stony. Podrazili mu nohy, aby ho dostali na kolená.
„Kde je kôl?“ vykrikovala luza pod popraviskom. „Riť má namastenú?“ Vyskakovali ako psy odviazané z reťaze.
Javorka však žiadny kôl neprichystal.
Sykol na Juriša, že má prísť bližšie. Ešte bližšie. Celkom blízko. Potom strčil Jurišovi do ruky meč.
„Keď si si ho upiekol, tak si ho aj zjedz.“
Ocskay zbadal pred sebou Juriša a ťažký dlhý popravný meč s čerstvými stopami po brúske. Uvedomil si, že je to forma milosti. Telom mu otriasol výdych nepredstaviteľnej úľavy. „Skonči to,“ zašepkal.
Juriš dvomi či tromi rýchlo za sebou nasledujúcimi sekmi oddelil od tela slávnu hlavu s jedným uchom.

Knihy

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVDx