bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite  • PREDPREDAJ

Slová vďaky

Vydavateľ:IKAR
Edícia:ODEON
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Počet strán:168
Poradie vydania:1.
Kniha vychádza 7.11.2019, do vydania zostáva 25 dní. 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 14.10.2019 02:43

Lepšia cena: 9,28 € (vrátane DPH)
Vaša cena: 9,52 € (vrátane DPH)
Bežná cena:11,90 €
Ušetríte: 2,38 € (zľava 20%)
Lepšia cena
  • Sledovať titul
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Slová vďaky

Úspešná francúzska prozaička (1966) vo svojej knihe opäť otvára Pandorinu skrinku našej doby: starnutie vo svete nesúcom v génoch skúsenosť z globálnych katastrof, ktoré pripravili Európanov o ich ľudskú autenticitu.
Hrdinkou novely je žena v zlomovej situácii: bývalá jazyková korektorka Miška stráca kontrolu nad svojím životom, ale súčasne aj nad slovami. Napriek všetkému toto niekdajšie židovské dievčatko pokračuje v celoživotnom pátraní po osobách, ktoré ju pred rokmi nezištne zachránili pred holokaustom. Chce sa im poďakovať za ich šľachetný čin, ktorým riskovali vlastné životy.
Autorkino vnímanie konfúznej zložitosti miléniového sveta sa prenáša najmä do dialógov v domove pre starých postihnutých ľudí, ktoré starenka vedie s dvoma blízkymi ľuďmi. S Máriou, sirotou, ktorej sa ujala po smrti asociálnej matky, a Jérômom, logopédom usilujúcim sa zmierniť následky jej postupujúcej stareckej demencie. Práve túto situáciu autorka využije nielen na zachytenie mentálne zložitého stavu citlivej ženy na hranici života a smrti, ale aj na načrtnutie sociálnych a morálnych problémov storočia.

Z francúzskeho originálu Les Gratitudes (Jean-Claude Lattes, 2019) preložil Alexander Halvoník.

Detaily o knihe

Názov: Slová vďaky

Originálny názov: Les Gratitudes

Objednávací kód PA204373

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Hodnotenie čitateľov

Knihu ešte nikto nekomentoval, budete prvý.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko je jeden krát dva?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Ukážky z knihy

Keď idem na návštevu k Miške, zakaždým si všimnem obyvateľov domova. Veľmi, veľmi starých, stredne starých, ešte nie takých starých. A zavše mám chuť spýtať sa ich: existuje na svete niekto, kto vás ešte poláska? Vezme vás niekto do náručia? Ako dlho sa už koža iného človeka nedotkla vašej?
Keď si sama seba predstavím ako starú, skutočne starú, keď sa premietnem v čase o štyridsať-päťdesiat rokov dopredu, najbolestivejšia a zároveň najmenej prijateľná mi pripadá myšlienka, že sa ma nikto nedotkne. Postupné či rázne odbúravanie fyzického kontaktu. Potreba dotyku možno nie je u všetkých rovnaká, telo sa možno scvrkáva, zvrašťuje, meravie ako počas dlhého pôstu. No je to určite i naopak, telo hladne kričí nemým neznesiteľným krikom, ktorý však nikto nechce počuť.
Keď sa ku mne blíži Miška tým svojím potácavým a zle vyváženým krokom, najradšej by som si ju pritisla na hruď a vdýchla jej niečo z mojej sily a energie.
No predtým než si ju zoberiem do náručia, sa vždy zháčim. Akiste prirodzená hanblivosť. A obava, že jej spôsobím niečo zlé.
Stala sa takou zraniteľnou.

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVD