bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMôj boj 1.

Vydavateľ:IKAR
Edícia:ODEON
Séria:Môj boj (1.diel z 6)
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Počet strán:432
Poradie vydania:1.
Na sklade 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 06.03.2021 02:45

Lepšia cena: 12,52 € (vrátane DPH)
Vaša cena: 12,81 € (vrátane DPH)
Bežná cena:14,90 €
Ušetríte: 2,09 € (zľava 14%)
Lepšia cena
  • Sledovať titul
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Môj boj 1.

 

„Podpísal som zmluvu s diablom,“ povedal autor o svojej šesťzväzkovej autobiografii, ktorej dal príznačný názov Môj boj.

Dielo vyvolalo v Nórsku a neskôr i ďaleko za jeho hranicami mimoriadny ohlas a vášnivé diskusie. Autor v ňom totiž otvorene a nekompromisne vykresľuje osudy a zážitky svojej rodiny či priateľov a predovšetkým seba v ustavičnom boji so zvládaním života v celej jeho rozmanitosti a zložitosti či s vlastnými spisovateľskými ambíciami. V prvej časti skúma svoj život od jemnosti a neistoty chlapčenských rokov cez dospievanie v malej nórskej dedine, kde žije s bratom, matkou a s prísnym, autoritatívnym otcom, až po neodvratný rozpad rodiny. Je to román o zmysle ľudskej existencie, o stretnutí so smrťou, o jej prežívaní „na vlastnej koži“ – otec zomiera a až v tomto okamihu sa synovi, teraz už dospelému, stáva blízkym.
Opisy rozličných, aj navonok jednoduchých situácií zaberajú desiatky knižných stránok. Strhujúca je už úvodná rozsiahla stať o smrti. Knausgard je však vynikajúci rozprávač a jeho dielo sa oprávnene stalo literárnou senzáciou s nobelovskými ambíciami a neodmysliteľnou súčasťou modernej svetovej prózy.

Z nórskeho originálu Min kamp (Forlaget Oktober,
Oslo 2009) preložil Peter Kerlik.

Dostupné verzie titulu

Môj boj 1. Elektronická kniha

Detaily o knihe

Názov: Môj boj 1.

Originálny názov: Min Kamp I.

Objednávací kód NA202682

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Čitateľské recenzie

Hodnotenie čitateľov

Knihu ešte nikto nekomentoval, budete prvý.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko dní má týždeň?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Ukážky z knihy

V okamihu, keď život opustí telo, patrí telo smrti. Lampy, kufre, deky, kľučky, okná. Polia, mokrade, potoky, vrchy, obloha. Nič sa nám nevzdialilo. Ustavične nás obkolesujú predmety a úkazy mŕtveho sveta. Napriek tomu je niekoľko vecí, ktoré v nás vyvolávajú väčšie trápenie, než keby sme videli človeka uväzneného medzi nimi, ak máme usudzovať podľa toho, že sa usilujeme držať mŕtve telá mimo dohľadu. Vo veľkých nemocniciach sú nielenže ukryté v osobitných, neprístupných priestoroch, ale skrytý je aj príchod k nim, má vlastné výťahy, vlastné podzemné chodby, a aj keby tam niekto náhodou zablúdil, prevážané mŕtve telá sú vždy prikryté. Keď ich prevážajú z nemocnice, vynášajú ich do áut zvláštnym východom a vezú po vedľajších cestách. Pri kostoloch pre ne majú zvláštne miestnosti bez okien a počas pohrebného obradu ležia v zatvorených truhlách, potom ich spustia do zeme alebo spália. Ťažko povedať, že by tento postup mal nejaký praktický rozmer. Mŕtve telá by napríklad mohli presúvať po nemocničných chodbách neprikryté a prepravovať obyčajným taxíkom, veď nepredstavujú nijaké nebezpečenstvo. Starší muž, ktorý zomrie počas premietania filmu v kine, môže pokojne ostať sedieť na sedadle do konca, prípadne aj počas ďalšieho premietania. Učiteľa, ktorého porazilo na školskom dvore, nemusia hneď odviezť, nič sa nestane, ak ostane ležať na dvore, kým si naňho školník nenájde čas, aj keby to malo byť až popoludní alebo večer. Aj keby si naňho sadol nejaký vták a začal ho oďobávať. Je lepšie to, čo ho čaká v hrobe, len preto, lebo to nevidíme?

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVD