bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe iBux.skLož na kolesách

Vydavateľ:IKAR
Jazyk: slovenský
Počet strán:464
Poradie vydania:1.
Nie je na sklade. 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 20.10.2017 02:37

  • Sledovať titul
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Lož na kolesách

LOŽ NA KOLESÁCH PODROBNE ZAZNAMENÁVA DRAMATICKÝ VZOSTUP A PÁD LANCEA ARMSTRONGA.

V júni 2013 Lance Armstrong definitívne opúšťa svoju rozľahlú rezidenciu v Texase. Predal ju, aby zmiernil straty vzniknuté mnohomiliónovými žalobami. Juliet Macurová bola pri tom – rozprávala sa s jeho priateľkou a deťmi a vypočula si Armstrongovu verziu pravdy. Popri Oprah Winfreyovej patrila k tým vyvoleným zástupcom médií, ktorí smeli vyspovedať najznámejšieho vyvrheľa vo svete športu.
V tejto knihe Armstrong odhaľuje svoju pravú tvár. Skutočnú hĺbku a šírku jeho tvrdení však dotvárajú výpovede viac ako stovky ľudí, ktorí sa pohybovali v jeho blízkosti. Patria medzi nich rodinní príslušníci, ktorých Armstrong dávno zavrhol – adoptívny otec, po ktorom nosí priezvisko, stará mama, teta. Azda tú najpresnejšiu výpoveď o Armstrongovi predstavuje nahrávka svedectva zosnulého J. T. Neala, jedného z najvplyvnejších Armstrongových náhradných otcov, zaznamenaná počas posledných dvoch rokov Nealovho života. V tom čase márne bojoval s rakovinou, zatiaľ čo si Armstrong získaval slávu a obdiv fanúšikov na celom svete.
Nakoniec to však boli práve Armstrongovi niekdajší kamaráti, tí, ktorí sa kedysi pohybovali v úzkom kruhu najbližších , čo ho zradili. Zasadili Armstrongovi osudný úder tým, že porušili kódex mlčanlivosti. Ten chránil krutú pravdu o cyklistickom športe – a krutú pravdu o jeho zlatom chlapcovi – pred verejnosťou.

Z anglického originálu Cycle of Lies (William Collins,
London 2014) preložil Patrik Roľko.

Dostupné verzie titulu

Lož na kolesách Elektronická kniha

Detaily o knihe

Názov: Lož na kolesách

Originálny názov: Cycle of Lies

Objednávací kód -

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Hodnotenie čitateľov

Veľké klamstvo podané zaujímavým spôsobom (Rastislav Kačmár, 18.1.2015) Odpovedať

vrelo odporúčam
Rovnako ako pre milióny ľudí, aj pre mňa bol Lance Armstrong hrdinom. Sledoval som jeho kariéru a boj s rakovinou, ktorý z neho urobil ešte lepšieho a silnejšieho cyklistu. V dobe, keď sa prevalil škandál ohľadom jeho dopovania, neveril som tomu a nechápal som konanie protidopingovej agentúry, ktorá škodila vlastnému (už aj tak finančne poddimenzovanému) športu. Pri čítani tejto knihy som to však pochopil. Armstrong naozaj dopoval a spôsob, akým Macurová vykresľuje jeho charakter berie ideály všetkým jeho obdivovateľom. Lance možno v niečom bol výnimočný, no svojím konaním to udupal do zeme. Je smutné, že cyklistika funguje takýmto spôsobom, no novinárke New York Times Juliet Macurovej patrí veľká vďaka za to, že tieto fakty odhalila. Miestami možno prehnane negatívne, ale každý si môže urobiť svoj vlastný názor.

Nečakala som, že ma to bude až tak baviť... (JP, 16.7.2014) Odpovedať

vrelo odporúčam
Priznávam, že nemávam veľmi šťastie na výber dobrých biografií. Väčšinou si tieto typy kníh vyberám podľa mojich sympatií k ich "hlavným aktérom", potom nariekam, že som sa v podstate nedozvedela nič nové, čo by mi ani tak nevadilo, keby kniha mala aspoň nejakú umeleckú hodnotu. Lance Armstrong. Jasné, že viem, kto to je a registrovala som aj jeho dopingovú aféru. "Trápila" ma ohľadom neho taká zdravá priemerná zvedavosť. O to viac som bola prekvapená, ako sa oná priemerná zvedavosť už po niekoľkých stranách premenila na konštantnú túžbu získať čo najviac odpovedí na stále nové a nové otázky. Juliet Macurová nie je rozhodne žiadna amatérka, kniha má hlavu a pätu a číta sa výborne. Veľmi oceňujem primerane subjektívny a zároveň primerane objektívny pohľad nielen na jedného z najslávnejších športovcov všetkých čias, ale aj do zákulisia profesionálneho športu ako takého. Zatiaľ čo kniha vykresľuje Armstronga v pomerne negatívnom svetle (vlastne to čitateľ tak nejak aj očakáva), nemala som pocit, akoby si v nej autorka kompenzovala svoje vlastné zmarené ideály o legendárnom športovcovi. Odporúčam nielen fanúšikom a bývalým fanúšikom Armstronga a cyklistiky, ale v podstate každému, kto má chuť prečítať si kvalitne napísanú knihu plnú zaujímavých faktov a prekvapivých odhalení.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko je šesť krát dva?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Ukážky z knihy

„Ak si ľudia myslia, že som podvádzal, aby som vyhral Tour de France, potom sú nenapraviteľne hlúpi. Ja som nepodvádzal,“ opakuje znova.
Porušoval si pravidlá, pripomeniem mu.
„Porušoval, ale tie sme porušovali všetci. Všetkých dvesto cyklistov, čo sa postavilo na štart.“
A to nie je podvod?
Znovu na mňa vrhne ten svoj pohľad. Jasne mi dáva najavo, že som hlúpa.
Pýtam sa ho, či to ľutuje.
Neodpovedá.
Pýtam sa ho teda, či cítil vôbec niekedy vo svojom živote vinu.
Zasmeje sa. „Určite veľa ráz.“
Ľutuje, že sa vrátil k cyklistike a rozhodol sa pokúšať šťastie na Tour v rokoch 2009 a 2010. Je presvedčený, že keby sa nebol vrátil, nikdy by ho nedostali.
Ľutuje, že nebol milší k Floydovi Landisovi, a mrzí ho, že po vystúpení Tylera Hamiltona v programe 60 Minutes, kde Tyler rozprával o dopingu v tíme US Postal Service, nedržal hubu. Namiesto toho napadol Hamiltona a nazval ho idiotom a klamárom. „To som prehnal,“ priznáva Armstrong. Ľutuje aj to, že pri výpovedi pod prísahou v procese so spoločnosťou SCA Promotions nazval Emmu O´Reillyovú štetkou. „Netušil som, že sa to roznesie po celom svete.“
Neľutuje, že klamal. Nemrzí ho ani prvotná lož, ani žiadna iná z celého toho reťazca lží, čo po nej nasledovali. „Všetci by klamali,“ hovorí. „Aj ty by si klamala.“

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVD