bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skUrban Jungle

Vydavateľ: barecz & conrad books (barecz & conrad books)
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Poradie vydania:1.
Nie je na sklade. 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 11.12.2023 03:01

  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Urban Jungle

Parížski trhovníci, Nemci žijúci v stredovekých mestách obklopených lesmi, Aztékovia v plávajúcom meste Tenochtitlán a mnohí ďalší sú dôkazom, že medzi ľuďmi a prírodou v minulosti existovalo silné puto. Postupne sa však stratilo, keď sa voda do miest začala privádzať potrubiami a potraviny dovážať zo vzdialených kútov sveta. Ben Wilson v knihe Urban Jungle hľadá v napätom vzťahu medzi prírodou a mestom kľúč, ktorý umožní planéte Zem prežiť v období klimatickej krízy.

Dnes sú mestské oblasti najrýchlejšie rastúcim biotopom na Zemi a konečne sme pochopili, že ľudské inžinierstvo nestačí na to, aby nás ochránilo pred extrémnymi výkyvmi počasia.
Aby mestá odolali klimatickej núdzi, nevyhnutne potrebujú ochranu, ktorú ľuďom poskytujú koruny stromov, rieky, obnovené mokrade a revitalizované prílivové močiare. Ak si skutočne chcete predstaviť mesto budúcnosti, predstavte si menej smart technológií, lietajúcich áut či mrakodrapov a viac kaskádovito rozmiestnenej zelene, strešných fariem, nedbalých mestských lúk či hustých lesov.

Kniha Urban Jungle nás zavedie na miesta, kde prebiehajú snahy o znovuzrodenie mesta: do Los Angeles, kde rieka pochovaná v betóne konečne opäť vychádza na povrch, do New Yorku, kde sa odporná skládka odpadu mení na rozsiahlu trávnatú rezerváciu, či do Amsterdamu – cirkulárneho mesta, ktoré neprodukuje odpad a vyrába si vlastnú energiu.

Urban Jungle ponúka nielen pohľad do histórie prírody v mestách, ale aj úžasnú víziu zelených metropol budúcnosti.

„Dnes, v dobe keď si začíname uvedomovať vplyv klimatickej hrozby, je práve toto kniha, ktorú by si mali čo najskôr prečítať úplne všetci.“

Príbeh o tom, ako ľudia od počiatku civilizácie žili v (menšom alebo väčšom) súlade alebo otvorenom konflikte s prírodou a prečo pretechnizované supermoderné betónové mestá potrebujú viac prirodzenej a neupravenej prírody, rastlín aj živočíšnych druhov.

Wilson predstavuje aspekty historického (ale najmä súčasného) vplyvu veľkých miest na život na planéte – od zelene cez prírodné zdroje až po zvieratá. Veľmi vecné príbehy podkladá faktami, ale zároveň píše pútavo, priam až napínavo.

Kniha Urban Jungle sumarizuje to, čo každý človek, ktorý je aspoň trochu vnímavý k prírode, kdesi vnútri cíti, ale niekedy nemá odvahu si to pripustiť. Prírodu – aj tú divokú, neupravenú a nespútanú – jednoducho potrebujeme na prežitie.
A potrebujeme ju aj v mestách a ich bezprostrednom zázemí. Nielenže nám pomôže lepšie sa popasovať s prejavmi klimatickej krízy, ale vďaka nej môžeme žiť zdravšie a spokojnejšie.
Vzájomnú spätosť s prírodou jednoducho nemôžeme poprieť.

Ben Wilson svoju knihu napísal veľmi prístupne, jednoducho a mimoriadne čitateľne, no zároveň je plná informácií z histórie aj súčasnosti miest (občas desivých či zaujímavých, inokedy kurióznych aj zábavných).

Preklad: Martina Jurinová

Detaily o knihe

Názov: Urban Jungle

Objednávací kód -

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Hodnotenie čitateľov

Knihu ešte nikto nekomentoval, budete prvý.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko nôh má bocian?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Knihy

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVDx