bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOsudy ľudských spoločností

Vydavateľ: Premedia SK (Premedia SK)
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Počet strán:592
Poradie vydania:1.
Zvyčajne posielame do 8-10 pracovných dní 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 24.02.2024 03:03

Lepšia cena: 20,92 € (vrátane DPH)
Vaša cena: 21,41 € (vrátane DPH)
Bežná cena:24,90 €
Ušetríte: 3,49 € (zľava 14%)
Lepšia cena
  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Osudy ľudských spoločností

Diamondova kniha ocenená Pulitzerovou cenou prináša fascinujúci pohľad na 13 000 rokov ľudskej histórie.

Popisuje v nej, ako sa vývoj rôznych ľudských skupín a spoločností na našej planéte odlišoval a aké faktory na to mali vplyv. Najviac bohatstva a moci majú dnes národy s euroázijským pôvodom, na opačnom konci sú Afričania či pôvodní obyvatelia oboch Amerík alebo Austrálie. Diamond analyzuje, čo spôsobilo takéto odlišné trajektórie jednotlivých spoločenstiev. Často za tým boli najmä prírodné podmienky, ktoré pomáhali, alebo brzdili krajiny v rozvoji. Neuspokojuje sa so známou teóriou o priaznivých klimatických podmienkach a už vôbec nie s rasistickou myšlienkou, že za tým stoja vrodené predpoklady a inteligencia niektorých skupín. Je presvedčený, že prvotných príčin rozdielneho vývoja ľudstva muselo byť omnoho viac a mnohé súvisí s vynálezom a spracovaním železa a výrobou strelných zbraní, ako aj s používaním písma či s rozvojom cestovania a šírením choroboplodných zárodkov.

Medzi ďalšie faktory patrí napríklad severo-južná orientácia Afriky, ktorá spomaľovala migráciu a do cesty kládla meniace sa klimatické pásma, ako aj zúfalý nedostatok zvierat vhodných na domestikáciu. Opačným príbehom je východo-západne orientovaná Eurázia s oveľa väčšou zásobárňou vhodných zvierat aj rastlín a klimaticky veľmi podobným pásmom, ktoré umožnilo rýchly presun vedomostí aj ľudí. Diamond napísal knihu, ktorou zachytil príbeh ľudstva fascinujúcim a veľmi čítavým spôsobom.

Detaily o knihe

Názov: Osudy ľudských spoločností

Originálny názov: Guns, Germs and Steel

Objednávací kód NA643680

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Hodnotenie čitateľov

Dejiny trochu inak (Mária Takáčová, 18.4.2022) Odpovedať

vrelo odporúčam
Jared Diamond sa v knihe Osudy ľudských spoločností pokúša nájsť príčiny a vysvetlenia historických nerovností vo vývoji ľudstva. Okrem geografických faktorov poukazuje aj na mnohé ďalšie aspekty, ktoré výrazne ovplyvnili rozvoj jednotlivých spoločností. Autor vyvracia argumentáciu založenú na rozdielnych vrodených predpokladoch a inteligencii príslušníkov jednotlivých rás a poukazuje na geografické, klimatické a prírodné podmienky, ktoré predurčovali budúcnosť ľudských spoločenstiev. Mnohé jeho myšlienky sú prelomové, poukazuje aj na tie najnenápadnejšie súvislosti a to všetko podkladá vedeckými zisteniami a rozumnou argumentáciou. Autor bol za túto skvelú knihu ocenený aj prestížnou Pulitzerovou cenou. S tak pútavou a zaujímavou interpretáciou dejín ľudstva som sa stretla iba v knihe Sapiens od Yuvala Noaha Harariho. Pri čítaní knihy som si viackrát položila otázku, či sa Harari neinšpiroval práve prácou Jareda Diamonda. Google túto moju domnienku potvrdil, keďže ako som sa dozvedela, v čase prvého vydania tejto knihy bol Harari študentom na Oxforde a ako sa sám vyjadril, práve táto kniha ho zmenila „z historika stredovekého vojnového konfliktu na študenta ľudstva“. Kniha obsahuje množstvo málo známych, no významných informácií, ktoré bohužiaľ nenájdete v učebniciach dejepisu. Okrem faktorov vyplývajúcich z prostredia, autor poukazuje aj na sociálne aspekty a nezabúda ani na vplyv náhody. V knihe sa dočítate aj o mnohých zaujímavých kuriozitách. Verili by ste napríklad, že QWERTY klávesnica je úmyselne navrhnutá tak, aby čo najviac spomalila a sťažila písanie? Písmená, ktoré sa v slovách najčastejšie vyskytujú pri sebe, sú pri tomto usporiadaní klávesnice najviac vzdialené a to z jednoduchého dôvodu – písacie stroje z roku 1873 sa pri rýchlom slede úderov na klávesy ležiace blízko seba zasekávali, takže výrobcovia museli píšucich spomaliť. Keď sa neskôr podarilo tento problém odstrániť a bolo navrhnuté usporiadanie kláves, ktoré zdvojnásobilo rýchlosť písania a až o 95% znížilo vynakladané úsilie, neochota a neprispôsobivosť ľudí zabránili jeho využitiu v praxi. O tejto a o mnohých ďalších zaujímavostiach sa môžete dozvedieť viac práve vďaka tejto výnimočnej knihe.

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko je päť plus sedem?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Knihy

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVDx