bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







V TIENI MAFIE - recenzia

Dvojnásobný finalista Ceny Fantázie a víťaz Ceny Béla 2009 vydáva svoju prvú beletristickú knihu. Jozef Karika sa po experimentálnych knihách o mágii a hororových poviedkach pustil do tematiky horúco aktuálnej. Mafia, korupcia a obchod s bielym mäsom. Toto je história troch kamarátov z Ružomberka: Michala, Vojtecha a Denisy. Každého tieňové stránky spoločnosti zasiahnu a radikálne zmenia. Ich životný príbeh autor podáva vecne, realisticky a v nepríjemne drsných detailoch. Jozef Karika rád svojim čitateľom ukazuje práve to, čo nechcú vidieť. Aby otvorili oči, pranieruje tie najhoršie ľudské vlastnosti a predvádza, ako fungujú v praxi. V tieni mafie je ako učebnica slovenskej i globálnej reality, postupuje od uvádzacích lekcií k tým ťažkým, až po tie rafinované. Aj dej je rozdelený akoby do troch myšlienkových celkov.

V TIENI MAFIE

Prvá štvrtina románu sa venuje detstvu a predovšetkým mladosti ústredných postáv z generácie narodenej koncom sedemdesiatych rokov. Generácie, pre ktorú sa komunizmus zrútil skôr, než ho začali kriticky chápať, a kapitalizmus neprišiel ako dlho očakávaná príležitosť, ale búrlivý obrat okolitého vesmíru o stoosemdesiat stupňov. Je to presne moja generácia, čo ma fascinovalo a chvíľami som sa prepadala do vlastných spomienok a porovnávala ich s Karikovým obrazom doby. Ten je studeno precízny, podávajúci svedectvo o atmosfére i zmenách, ktoré sa odohrávali na povrchu, i keď vo vnútri spoločnosť fungovala stále rovnako. Všetko to svedčí o autorovom talente vnímať, pamätať si, zaujímať postoje.

Hlavní hrdinovia rôznym tempom precválajú bránou dospelosti, za ktorou ich čakajú veľmi ťažké skúšky. Vojtech odchádza do Bratislavy, Denisa do Londýna a Michal študovať. Nastupuje jadro románu, lekcia najťažšia. Stretneme sa v nej s praktikami podsvetia, brutálnym násilím i obyčajnou podlosťou. Paradoxne zostane duševne najviac poznačený ten, ktorý trpel najmenej... Osud však má s nimi ďalšie plány, a tak sa dráhy ich životov opäť zbiehajú v Ružomberku. V poslednej tretine knihy budeme svedkami premeny ambiciózneho mladíka na prefíkanú šelmu, obratne sa pohybujúcu vo vodách skorumpovanej spoločnosti.

Román na prvý pohľad nesie aj známky modernej slovenskej vlny, v ktorej ide predovšetkým o „vzťahy“, prachy a sex. Z Kariku však namiesto veľkohubej rebélie a exhibicionizmu postáv vanie smútok. Po začítaní sa do knihy sa rýchlo ukáže, že všetci banálni Matkinovia a Evity môžu ísť do čerta, tu sa píše o škaredých problémoch odporne skutočného sveta, a pokiaľ by som chcela Kariku k nejakému autorovi prirovnať, bol by to Dominik Dán. Bez vtipných hlášok medzi policajtmi. V tieni mafie niet veľmi o čom hláškovať alebo sa smiať cez slzy. Pohybujeme sa v takých oblastiach krutosti, kde sa smejú iba vymetenci a zatratení. Celý príbeh prestupuje atmosféra dezilúzie a zúfalej melanchólie.

Textu vládne vecný jazyk, civilné dialógy, jednoduchý štýl spojený so znalosťou ľudskej duše i spoločenských mechanizmov.Aj toto triezve narábanie so slovami umocňuje pocity šedivosti sveta, tragédie, do ktorej sa postupne prepadávajú všetci traja hlavní protagonisti. S metaforickými či abstraktnými jazykovými prostriedkami sa stretneme len pri opisoch ich vnútorných pocitov. Sociálny podtón románu je zrejmý, no záver si musí utvoriť každý sám. Podľa všetkých príznakov máme pred sebou zrelého autora s presne mienenými zámermi, ustáleným rukopisom a neukojiteľnou túžbou víriť strnulé vody slovenskej tvorby.

Autorka: Aneta Čižmáriková, Fantázia č. 1 / 2010, www.fantazia.sk, www.facebook.com/casopisfantazia