bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka Neprehliadnite
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Zinkoví chlapci

Vydavateľ: Absynt/ PT (Absynt)
Edícia:Prekliati reportéri
Jazyk: slovenský
Formát:Kniha
Poradie vydania:1.
Nie je na sklade. 
Informácie o dostupnosti

Posledná zmena: 24.04.2024 02:59

  • Informuj priateľa

Obsah knihy: Zinkoví chlapci

Afganistan je jedno z najhorúcejších miest na mape sveta. A nie je to len podnebím. Svetlana Alexijevič, držiteľka Nobelovej ceny za literatúru venovala Afganistanu jednu zo svojich kníh. Presnejšie – desiatim rokom sovietskej intervencie a krvavej sovietsko-afganskej vojny.

Od knihy ku knihe sa Svetlana Alexijevič zaoberá jediným – zmenšuje veľké dejiny až na rozmery malého človeka. Vojna, impérium, tisícky mŕtvych – všetko sú to až príliš nepredstaviteľné veci. Ale chorľavý chlapec so samopalom, ktorý nemá rád popravy, to je už čosi skutočné. A rovnako aj vojačikovia s jazvami na tvári i matky, ktoré po smrti detí zaživa zomreli medzi zbierkami známok, fotografiami, nikdy neoblečenými vecami.

Po prvom vydaní knihy Zinkoví chlapci sa na Svetlanu Alexijevič spustila vlna súdnych sporov, ktoré proti nej viedli hrdinovia tejto knihy. Skutočne je pravda až taká neznesiteľná? Aj tá vlastná? V tejto knihe sa nedozviete, prečo Sovieti intervenovali do Afganistanu. Pochopíte však, aká nezmyselná je každá vojna, keď z nej prilietajú lietadlá plné zinkových sarkofágov.

„Alexijevič opäť vyhľadávala veteránov a ženy, mladých vojakov a ich matky. Výsledkom je majstrovská reportáž a pravdepodobne aj jej najlepšia kniha. Zo slov mladíkov a ich matiek sa vynárajú ich problémy (teraz by sme ich asi nazvali posttraumatickou stresovou poruchou) a z individuálnych spomienok sa pomaličky rodia typické skúsenosti.“

Timothy Snyder – The New York Review of Books

„Názov knihy je odkazom na zinkové rakvy, v ktorých sovietska armáda vracala matkám synov padlých vo vojne v Afganistane. Časti, prerozprávané z pohľadu matiek, z tej vojny urobili súčasnú, osobnú a asi najpravdivejšiu správu, aká kedy bola o vojne podaná. Alexijevič nám ju ponúka so svojou typickou jedinečnosťou a originalitou štýlu, vášňou, politickou inteligenciou a tragickou víziou.“

Philip Gourevitch – The New Yorker

Detaily o knihe

Názov: Zinkoví chlapci

Objednávací kód -

Zobraziť podrobnú špecifikáciu

Hodnotenie čitateľov

Vynikajúca kniha (Monika Karolová, 17.4.2022) Odpovedať

vrelo odporúčam
"... A nie je pravda, že národ nič nevedel. Domov predsa privážali zinkové rakvy, k zdrveným rodičom sa vracali dokaličene deti - všetci to videli. Samozrejme, v rádiu ani v televízii sa o tom nehovorilo, v novinách sa o tom nepísalo (iba nedávno sa opovážili!), ale veď sa to dialo všetkým na očiach. Všetkým!..." . Vojna je čisté zlo v tej nakoncentrovanejšej podobe. Prináša skazu, zničené životy, smrť. A v mene čoho? Sú to peniaze? Moc? Či šialené ambície jedného agresora odtrhnutého od reality ukryté za nejaké vymyslené "vyššie záujmy"? Pre toto už niektorí rodičia nikdy neuvidia svoje deti? Pre toto pôjde syn alebo dcéra do jamy ešte skôr, ako jeho či jej matka? . No mnohí synovia a dcéry si v rokoch 1979 - 1989 vybrali Afganistan sami. Chceli ísť bojovať, chceli pomáhať a svoje robila samozrejme aj "správne" cielená propaganda a "pravda" o vojne. Niektorých poháňalo ego, túžili sa pochváliť a zažiť to, o čom čítali alebo čo videli vo filmoch, ďalší si chceli dobre zarobiť a zabezpečiť rodinu po zbytok života. Ženy často dúfali, že si tam niekoho nájdu, no namiesto svadobných zvonov si museli ich uplakané mamy v niektorých prípadoch vypočuť tie pohrebné .. . "Mám ženu, dieťa. Objímam, nič necítim, bozkávam, nič necítim. Predtým som mal rád holuby. Mal som rád ráno. Dal by som hocičo za to, aby sa mi vrátila radosť ." . Vojna sa skončila, no pre mnohých, ktorí prežili a vrátili sa domov, boj stále pokračuje. Nevedia sa "naladiť" na život "pred Afganistanom". Akoby boli stále tam. Nevedia si zvyknúť, že sa nestrieľa, neostreľuje, kričia zo sna, ich mamy ich spoznávajú len navonok. Do vojny púšťali dieťa, čo vyzeralo rovnako, no vo vnútri bolo iným človekom ako to, čo sa jej vrátilo domov ... No niektorí sa vrátili zmrzačený aj navonok. . "... Koho trápi, že chlapci sa vracajú s rozšróbovanými mozgami alebo desať- až dvanásťcentimetrovými kýpťami a na riti skáču dvadsať rokov. Neni to môj syn, tak fajn..." . Svetlana Alexijevič zvečnila v tejto reportáži všetku hrôzu, strach, obavy a nekonečný smútok, ktorý so sebou prináša vojna. Hovorila s preživšími, no aj s tými, ktorí už svojich milovaných živých nikdy neuvidia ...

Pridajte svoj komentár


(nebude zverejnený)
Koľko hodín má deň?

V odpovedi prosím používajte iba číslice.

Knihy

Výber žánrov

Beletria pre dospelých

Cestovanie, mapy

Česká literatúra

Deti do 10 rokov

Deti nad 10 rokov

Fond na podporu umenia

Jazyky, vzdelanie

Literatúra faktu

Odborná literatúra

Populárne náučná pre dospelých

Slovenská literatúra


Darčekové predmety a ostatné

Hovorené slovo

Hudobné CD

Knihy na počúvanie

Počítačové hry a aplikácie

DVD



x